İçeriğe geç

Anacamptis laxiflora (Salep sümbülü)

Salep sümbülü


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sivrisalep › Salep sümbülü

Dağılımı

Bitki Akdeniz havzasından Orta Asya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Türkçe kaynaklarda Orchis laxiflora olarak geçmektedir. 80 ila 100 cm büyüyebilir. 4 ila 6 arası yapraklar tektip olarak gövde üzerinde dizilidir. Yapraklar dik, şeritsi ila şeritsi mızraksı, uçları sipsivri, 25 cm uzunluğunda ve 2,5 cm genişliğinde ve katlanmıştır. Çiçek kurulu başak formunda silindirik ve görece gevşektir. Çiçekler mor ya da nadiren pembe renklidir. Yanal çanak yapraklar dik yayıktır. Dudak çeşitli boy ve biçimde görülür, düz, tabanı kamamsı yelpaze biçimli, ters yumurtamsı, 9 ila 15 mm uzunluğunda ve 11 ila 20 mm genişliğinde, genellikle 3 loblu, merkezi beneksiz beyazımsı; yanal loblar güçlü biçimde kıvrık (dudak katlanmış), ortadaki lobsuz yahut hayli küçük loblu, düz ve hafifçe tepede girintili ya da küt dişçiklidir. Mahmuz dik, yükselici, ucu küt ve yumurtalığın yarısı uzunluktadır.

Gözlem

Karakteristik bir sulak alan bitkisidir, yıl boyu su altında kalan çayırlarda görülür. Yaygın bir dağılıma sahiptir ancak popülasyonlar genellikle 10 birey civarındadır. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Salep sümbülü, Su salebi.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bir terkip olup, “geri yaslanan” anlamına gelmektedir. Pollinium adı verilen yapının cinse bağlı türlerde karakteristik olarak geriye doğru durmasına işaret eder. Polinium, orkide çiçeklerinin de üst bölümünde bulunan polen kütlesinin adıdır. Tür adı Latince “gevşek çiçekli” anlamına gelir. Bitkinin çiçek kurulu, diğer türlere kıyasla daha aralıklı biçimde dizilmiştir. Özgün tanımda bu “fleurs lâches” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Lindleyana 12: 120 1997. (Lam.) R.M.Bateman, Pridgeon & M.W.Chase.

Bir Yorum Yazın