Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Anacamptis laxiflora

Fotoğraf

Bakımı

Anacamptis laxiflora çok yıllık bir ottur. nemli ya da ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anacamptis laxiflora çayır, nemli bölge ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Loose flowered orchid, Marsh orchid, Green winged meadow orchid, Lax flowered orchid; Salep sümbülü, Su salebi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca testis (Yumru biçimine atıftır); tür adı Latince mor renkli anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Anacamptis
Görüldüğü Yer: İzmit Sahili
Görüldüğü Yer: Sapanca Gölü
Görüldüğü Yer: Uzuntarla Tabiat Parkı (Ormanya)

Tanım

Lindleyana 12: 120 1997.

Tanımlayan

Video

Yapısı

Anacamptis laxiflora 80 ila 100 cm. büyüyebilir. 4 ila 6 arası yapraklı tektip olarak stem üzerinde dizilidir. Yapraklar dik, linear ila linear lanseolat, akuminat, 25 cm. uzunluğunda ve 2,5 cm. genişliğinde ve katlanmıştır. Başak silindirik ve görece gevşektir. Çiçekler mor ya da nadiren pembe renklidir. Yanal sepal’ler dik patent’tir. Labellum çeşitli boy ve biçimde görülür, düz, tabanı kuneat yelpaze biçimli, obovat, 9 ila 15 mm. uzunluğunda ve 11 ila 20 mm. genişliğinde, genellikle 3 loblu, merkezi beneksiz beyazımsı; yanal loblar güçlü biçimde kıvrık (dudak katlanmış), ortadaki lob yok yahut hayli küçük, entire ve hafifçe tepede emarginat ya da krenulat’tır. Mahmuz dik, yükselici, obtuse ve ovaryum’un yarısı uzunluktadır. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kökünden ‘salep’ denilen, sakinleştirici etkisi olan ve oldukça besleyici olan bir toz elde edilir. Bu toz ekmek yapımında kullanıldığı gibi içecek olarak da tüketilir. Musilaj bakımından da zengindir ve mide-bağırsak kanalı tahriş vakalarında başvurulur. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç.

Bibliyografya

1-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006 (Orchis laxiflora)

Flora of Turkey

Vegetative characters similar to Orchis palustris Centre of labellum whitish without spots; lateral lobes always strongly reflexed (lip folded); middle lobe absent or minute, thus having a distinct recess between the lateral lobes. Spur c. half as long as ovary, often flattened and slightly notched at apex. Fl. 4-5. Wet meadows and marshes, s.l.–1400 m. VIII:532.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın