Buradasınız: Ana sayfa » Anacamptis laxiflora

Anacamptis laxiflora

Salep sümbülü

Bakımı

Anacamptis laxiflora çok yıllık bir ottur. nemli ya da ıslak toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anacamptis laxiflora çayırnemli bölge ve sulak alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Loose flowered orchid, Marsh orchid, Green winged meadow orchid, Lax flowered orchid; Salep sümbülü, Su salebi.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bir terkip olup, “geri yaslanan” anlamına gelmektedir. Pollinium adı verilen yapının cinse bağlı türlerde karakteristik olarak geriye doğru durmasına işaret eder. Polinium, orkide çiçeklerinin üst bölümünde bulunan polen kütlesinin adıdır; tür adı ise Latince gevşek çiçekli anlamına gelir.

Dağılımı

Bitki Akdeniz havzasından Orta Asya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots
Ordo: Asparagales
Familia: Orchidaceae
Subfamilia: Orchidoideae
Tribus: Orchideae
Subtribus: Orchidinae
Genus: Anacamptis
Sectio: Laxiflorae
Raunkiaer: Geophyte
Phytochorion: Mediterranean

Video

Literatür

Lindleyana 12: 120 1997. (Lam.R.M.BatemanPridgeon & M.W.Chase.

Flora of Turkey

Vegetative characters similar to Orchis palustris. Centre of labellum whitish without spots; lateral lobes always strongly reflexed (lip folded); middle lobe absent or minute, thus having a distinct recess between the lateral lobes. Spur c. half as long as ovary, often flattened and slightly notched at apex. Fl. 4-5. Wet meadows and marshes, s.l.–1400 m. VIII:532.

Fotoğrafları

Yapısı

Anacamptis laxiflora 80 ila 100 cm. büyüyebilir. 4 ila 6 arası yapraklı tektip olarak stem üzerinde dizilidir. Yapraklar dik, linear ila linear lanseolat, akuminat, 25 cm. uzunluğunda ve 2,5 cm. genişliğinde ve katlanmıştır. Başak silindirik ve görece gevşektir. Çiçekler mor ya da nadiren pembe renklidir. Yanal sepal’ler dik patent’tir. Labellum çeşitli boy ve biçimde görülür, düz, tabanı kuneat yelpaze biçimli, obovat, 9 ila 15 mm. uzunluğunda ve 11 ila 20 mm. genişliğinde, genellikle 3 loblu, merkezi beneksiz beyazımsı; yanal loblar güçlü biçimde kıvrık (dudak katlanmış), ortadaki lob yok yahut hayli küçük, entire ve hafifçe tepede emarginat ya da krenulat’tır. Mahmuz dik, yükselici, obtuse ve ovaryum’un yarısı uzunluktadır. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kökünden ‘salep’ denilen, sakinleştirici etkisi olan ve oldukça besleyici olan bir toz elde edilir. Bu toz ekmek yapımında kullanıldığı gibi içecek olarak da tüketilir. Musilaj bakımından da zengindir ve mide-bağırsak kanalı tahriş vakalarında başvurulur.

Yorum yazın