Buradasınız: Ana sayfa » Anacamptis coriophora

Anacamptis coriophora

Pirinççiçeği

Bakımı

Anacamptis coriophora çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anacamptis coriophora çayıraçık orman ve dere kıyısnda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Bug orchid; Pirinççiçeği, Pis kokulu orkide, Çem salebi.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bir terkip olup, “geri yaslanan” anlamına gelmektedir. Pollinium adı verilen yapının cinse bağlı türlerde karakteristik olarak geriye doğru durmasına işaret eder. Polinium, orkide çiçeklerinin üst bölümünde bulunan polen kütlesinin adıdır; tür adı ise Latince böcek taşıyan anlamına gelir. Çiçeklerin güçlü bir kokusu vardır, bu koku ile halk arasında “osuruk böceği” olarak bilinen böceklerin (örneğin Nezara viridula) kokusunun benzerliğine işaret eder

Dağılımı

Bitki Akdeniz havzası ile Batı Asya’daki ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots
Ordo: Asparagales
Familia: Orchidaceae
Subfamilia: Orchidoideae
Tribus: Orchideae
Subtribus: Orchidinae
Genus: Anacamptis
Sectio: Coriophorae
Raunkiaer: Geophyte

Video

Literatür

Lindleyana 12: 120 1997. (L.R.M.BatemanPridgeon & M.W.Chase.

Fotoğrafları

Yapısı

Anacamptis coriophora 20 ila 60 cm. büyüyebilir. Yumru oval ya da oblong’tur. Yapraklar 8 ila 15 cm. uzunluğunda ve 0,5 ila 1,5 cm. genişliğinde, linear, linear lanseolat ya da lanseolat, çok sayıda, genelde tabanda ve diktir. Çiçek kurulu uzunca silindiriktir. Brahte tunikat, linear lanseolattır. Çiçekler kötü ya da güzel kokulu, küçük ve kahverengi mor renklidir. Petal sivri uçlu ve gaga biçimde bir kask içindedir. Labellum üç loblu, zeytin yeşili renginde, tabanda beyazımsı ve mor beneklidir. Mahmuz sivri uçludur ve ovaryum’dan daha kısadır. NisanMayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Korunma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kökünden ‘salep’ denilen, sakinleştirici etkisi olan ve oldukça besleyici olan bir toz elde edilir. Bu toz ekmek yapımında kullanıldığı gibi içecek olarak da tüketilir. Musilaj bakımından da zengindir ve mide-bağırsak kanalı tahriş vakalarında başvurulur.

Flora of Turkey

Plant 20-60 cm. Basal leaves 4-10, ± erect, linear-lanceolate, acuminate, (5-)8-15(-20) x 0.5-1.5(-3) cm. Spike cylindrical, densely many-flowered. Bracts exceeding ovary. Flowers small, dark purple, brownish-red or greenish-red, foul-smelling or sweet-scented. Sepals united into a hood, with slightly curved apex. Labellum ovate, c. 6-10 mm, 3-lobed; deflexed, reddish-green with purplish papillae and spots; lateral lobes rhombic, ± crenulate; middle lobe ligulate- oblong, entire, exceeding lateral lobes, c. 4 mm. Spur conical, slightly curved, shorter than ovary. Fl. 4-6. Wet meadows, nr streams, also in dry sandy places, open forests, 20-1930 m. VIII:518.

Yorum yazın