Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Anacamptis coriophora

Fotoğraf

Bakımı

Anacamptis coriophora çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anacamptis coriophora çayır, açık orman ve dere kıyısnda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Bug orchid; Pirinççiçeği, Pis kokulu orkide.

Etimoloji

Cins adı Yunanca öne eğilen (Çiçeklerin uzun mahmuzuna işaret eder); tür adı ise Latince böcek taşıyan (Çiçeklerin yapısına işaret eder) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte

Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Anacamptis
Görüldüğü Yer: Eskihisar
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Lindleyana 12: 120 1997.

Tanımlayan

Video

Yapısı

Anacamptis coriophora 20 ila 60 cm. büyüyebilir. Yumru oval ya da oblong’tur. Yapraklar 8 ila 15 cm. uzunluğunda ve 0,5 ila 1,5 cm. genişliğinde, linear, linear lanseolat ya da lanseolat, çok sayıda, genelde tabanda ve diktir. Çiçek kurulu uzunca silindiriktir. Brahte tunikat, linear lanseolattır. Çiçekler kötü ya da güzel kokulu, küçük ve kahverengi mor renklidir. Petal sivri uçlu ve gaga biçimde bir kask içindedir. Labellum üç loblu, zeytin yeşili renginde, tabanda beyazımsı ve mor beneklidir. Mahmuz sivri uçludur ve ovaryum’dan daha kısadır. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
İnsanlar dahil hayvanlar için zehirlidir. Deri ve gastrointestinal tahrişe; yanma, ağız ülseri, ishal ve kusmaya neden olabilir. Hamilelik esnasında uzak durulmalıdır. Yapraklar antiromatizmal, rubefacient ve toniktir. Bitki bazen harici olarak romatizma tedavisinde kullanılır.

Bibliyografya

1-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006 (Orchis coriophora)

Flora of Turkey

Plant 20-60 cm. Basal leaves 4-10, ± erect, linear-lanceolate, acuminate, (5-)8-15(-20) x 0.5-1.5(-3) cm. Spike cylindrical, densely many-flowered. Bracts exceeding ovary. Flowers small, dark purple, brownish-red or greenish-red, foul-smelling or sweet-scented. Sepals united into a hood, with slightly curved apex. Labellum ovate, c. 6-10 mm, 3-lobed; deflexed, reddish-green with purplish papillae and spots; lateral lobes rhombic, ± crenulate; middle lobe ligulate- oblong, entire, exceeding lateral lobes, c. 4 mm. Spur conical, slightly curved, shorter than ovary. Fl. 4-6. Wet meadows, nr streams, also in dry sandy places, open forests, 20-1930 m. VIII:518.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın