Anacamptis collina (Tepe salebi)

Tanımı

Türkçe kaynaklarda Orchis collina olarak geçmektedir. 30 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dik ve sağlam yapılıdır. Yapraklar 2 ila 4 arası sayıda, yumurtamsı ila dikdörtgensi dilsi, yayılıcı ve üsttekiler kılıflıdır. Başak silindirik uzatılmış, birkaç ya da çok çiçeklidir. Bırahte dışbükeydir. Çiçekler morumsu kırmızı ya da kahverengimsi ila yeşilimsi olup bunların çeşitli tonlarındadır. Çanak ve taç yapraklar zeytin yeşili ila kırmızımsı, uçları küt, yanal çanak yapraklar yayılıcı ya da diktir. Dudak yumurtamsı ila ters yumurtamsı, zaman zaman tepede minikçe kesikli, kenarları hafifçe dalgalıdır. Mahmuz kısaca kesecikli ya da genişçe silindirik, yumurtalığın yarısı uzunlukta ve beyazımsıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki Akdeniz ile Hazar havzasına yakın olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çayırlarda ve kayalık alanlarda görülür. Literatürde Kartepe’den kayıt bildirilmiş ancak doğal ortamda gözlemlenememiştir. Örnek görsel Nano Sanchez’in izni ile kullanılmıştır. Şubat ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde tepe salebi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca bir terkip olup, geri yaslanan anlamına gelmektedir. Pollinium adı verilen yapının cinse bağlı türlerde karakteristik olarak geriye doğru durmasına işaret eder. Polinium, orkide çiçeklerinin de üst bölümünde bulunan polen kütlesinin adıdır. Tür adı Latince tepede büyüyen anlamına gelir. Bitkinin çoğunlukla kayalık yamaçlarda görülüyor olmasına işaret eder.