Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Anacamptis collina

Fotoğraf

Bakımı

Anacamptis collina çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Anacamptis collina çayır, kayalık ve yamaçlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Fan lipped orchid; Tepe salebi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca öne eğilen (Çiçeklerin uzun mahmuzuna işaret eder); tür adı Latince tepede büyüyen anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Anacamptis

Tanım

Lindleyana 12: 120 1997.

Tanımlayan

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Anacamptis collina 30 ila 40 cm. büyüyebilir. Stem dik ve sağlam yapılıdır. Yapraklar 2 ila 4 arası sayıda, ovat ila oblong ligulat, yayılıcı, üsttekiler kılıflıdır. Başak silindirik elongat, birkaç ya da çok çiçeklidir. Brahte dışbükeydir. Çiçekler morumsu kırmızı ya da kahverengimsi ila yeşilimsi olup bunların çeşitli tonlarındadır. Sepal ve petal zeytin yeşili ila kırmızımsı, obtuse, yanal sepaller yayılıcı ya da diktir. Labellum ovat ila obovat, zaman zaman tepede minikçe kesikli, kenarları hafifçe undulat’tır. Mahmuz kısaca sakkat ya da genişçe silindirik, ovaryum’un yarısı uzunlukta ve beyazımsıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (4), 459-469, 2006 (Orchis collina)

Flora of Turkey

Plant to 30-40 cm, stem straight, robust. Leaves 2-4, ovate to oblong-ligulate, spreading, upper ones sheathing. Spike cylindrical-elongate, few- to many flowered. Bracts concave. Flowers varying in colour, usually purplish-red, or brownish to greenish. Sepals and petals olive-green to reddish, obtuse; lateral sepals spreading or erect. Labellum ovate to obovate, sometimes minutely incised at apex, margin slightly undulate. Spur shortly saccate or broadly cylindrical, half as long as ovary, whitish. Fl. (1-)2-4. Grassy and stony places, s.l.-1220 m. VIII:526.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın