Amaranthus albus (Kömüş mancarı)

derleyen:

Özet

Amaranthus albus (Kömüş mancarı) genelde işlenmemiş arazilerde görülen ve istilacı potansiyeli yüksek olan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Amaranthaceae

Horozibiğigiller

Amaranthus

Horozibiği

Tanımı

Amaranthus albus (Kömüş mancarı) tek yıllık, çıplak ya da tüysüzce ya da yapışkan havlı bir bitkidir. Gövde genellikle dik, yakından yükselici, nadiren neredeyse tamamen yatık, çok dallı, çalımsı bir görünüme sahip ve 10 ila 100 cm uzunluğundadır. Yaprak sapı, yaprak ayasını yarısı uzunluğundadır. Yaprak ayası ters yumurtamsı ila darca kaşıksı, 0,5 cm uzunluğunda, 0,5 ila 1,5 cm genişliğinde, tabanda daralıcı, darca kamamsı, kenarı düz ya da dalgalı ve ucu küttür. Çiçek kurulu koltuklarda, yeşil, beyazımsı yeşil ya da sarımsı renklidir. Dişi çiçeklerin bırahteleri bizsi ila şeritsi mızraksı, dar, 2 ila 3 mm uzunluğunda ve tepallerin iki katı uzunluğundadır. Dişi çiçekler üç tepallidir. Erkek çiçekler, dişi çiçeklerle karışık ve yine üç tepallidir. Torbacık elipsoit-ters yumurtamsı, 1,5 mm uzunluğunda ve tepallerle aynı uzunlukta ya da onları aşıcıdır. Tohum koyu kırmızımsı kahverengi ila siyah renkli, mercimek formunda, parlak ve 0,6 ila 1 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki Kuzey Amerikalı orijinlidir ancak günümüzde ülkemizin de aralarında bulunduğu dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çoğunlukla tahrip edilmiş arazilerde, sulak alanların yakınlarında yol kenarında ve bazen de boş tarlalarda görülen bitki umumiyetle temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ve Karamürsel ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kömüş mancarı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca solmaz çiçekli anlamına gelir. Çiçeklerin kesildikten sonra bile uzun süre canlılığını korumalarına işaret eder. Bu isim aynı zamanda yaz ayları başlarında Kocaeli’nde çiçekçilerde ya da pazarlarda sıklıkla horozibiği etiketi ile satılan Celosia türlerini de kapsar. Dilimizdeki “horozibiği” kelimesi Celosia cinsinin İngilizce yaygın adı olan “cockscomb”un tercüme edilmesi ile elde edilmiştir. Tür adı Latince beyaz anlamına gelir. Olasılıkla çiçek ya da gövde rengine dikkat çekmektedir.

Gıda

Bitki ve yaprakları körpe iken pişirilerek tüketilmektedir. Ispanak ikamesi olarak kullanılmaktadır, vitamin ve mineral açısından zengindir. Tohumlar çok besleyici olup çiğ ya da pişirilerek yenilmektedir. Bunlar öğütülerek ekmek yapımında kullanılmıştır.

Dikkat

Bilgi

Bitkiden sarı ve yeşil renkli boya elde edilmiştir.

Fotoğrafları