Alyssum simplex (Sade kuduzotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Alyssum simplex (Sade kuduzotu) genellikle makilik alanlarda görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Alyssum

Kuduzotu

Tanımı

Alyssum simplex (Sade kuduzotu) genellikle 25 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Genellikle birden fazla gövde görülür ve bunlar diktir. Yapraklar ters mızraksı ya da ters yumurtamsı kaşıksıdır. Salkım sıkı, 15 cm uzunluğunda ve dallıdır. Çanak yapraklar dökülücüdür. Taç yapraklar 0,4 ila 0,9 mm genişliğinde ve açık sarı renklidir. Boyuncuk 0,5 ila 1 mm uzunluğunda, sert ve tüylüdür. Meyve 4 ila 6,5 mm uzunluğunda, kabaca yıldızsı tüylü ve yuvarlaktır. Tohumlar 1,6 ila 2 mm uzunluğunda, yumurtamsı ve kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Batı Asya ile Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasına da dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Stepler ve yamaçlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sade kuduzotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca delilikten muaf anlamına gelir. Cinsin geleneksel olarak kuduz köpek ısırmalarının tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince basit anlamına gelir. Epitet tercihi açık değildir. Kelime aynı zamanda tek anlamına da gelir.

Fotoğrafları