İçeriğe geç

Alyssum (Kuduzotu)


Dolaşım

BitkilerTurp takımıTurpgiller › Kuduzotu

Genel bilgiler

Tek, iki ya da çok yıllık otlardır. Tüy örtüsü yıldızsıdır. Yapraklar basit, düz kenarlıdır. Çiçek kurulu salkım, yalancı şemsiye veya şemsiye halindedir. Çanak yapraklar dik ve serbesttir. Taç yapraklar sarı ya da zaman zaman beyaz renklidir. Cins Avrasya ve kuzey Afrika’ya özgüdür. Cinse bağlı çok sayıda tür yer örtücü olarak kullanılmaktadır. Bitkinin sihirli özellikleri olduğuna inanılır ve bu yüzden nazardan korunmak için evlerin girişine asılırdı.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “delilikten muaf” anlamına gelir. Cinsin geleneksel olarak kuduz köpek ısırmalarının tedavisinde kullanılmasına işaret eder.

Geleneksel tıp

İbn-i Sînâ: (Bahsedilen bitkinin kesin teşhisi güçtür. Tanımlarda verilen en belirgin özelliği kalkan biçiminde meyveleri olduğu yönündedir ancak bu özellikle Fibigia, Alyssum, Aurinia, Alyssoides, vd. gibi herhangi bir cinsin meyvelerine işaret edebilir. Ancak biz, “kuduz köpek” bağıntısı nedeniyle buraya almayı tercih ettik). Çeşitli cilt sorunlarında kullanılır. Kuduz köpek ısırmalarında etkili olduğu rivayet edilir. Ateş yakmak için kullanılır. Hıçkırık gidericidir.

Birûni: Kuduz köpek ısırmalarında kullanılır.

Baytâr: Evlere asılarak insanların, ahırlara asılarak hayvanların hastalıklardan korunacağına inanılırdı. Kuduz köpek ısırmalarında başvurulur.

Sakızlı İsa Efendi: Hüsnü yusuf, kuduz otu, kavlaç otu ve nazar otu denir. Çocuklarda görülen fıtık vakalarında başvurulur. Hüsnü yusuf otu denmesinin sebebi yüze sürülünce yüzü kızartması nedeniyledir. Yemeklere eklenerek kuduz hastası olan kişilere verilir. Atları hastalıklardan korumak için ahırlara asılır. Sancılanan atın boğazına asılırsa at iyileşir.

Literatür

Species Plantarum 2: 650. 1753. L.