İçeriğe geç

Alnus glutinosa (Kızılağaç)

Kızıl ağaç


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAsgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kayın takımı › Huşgiller › Kızılağaç › Kızıl ağaç

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 metre büyüyebilir. Kabuk koyu kahverengi ve çatlaklıdır. Genç sürgünler yapışkan, tüysüz ya da yünlüdür. Yapraklar ters yumurtamsı ila neredeyse dairesel ya da genişçe dikdörtgensi eliptik, 3,5 ila 13 cm uzunluğunda ve 3 ila 11 cm genişliğinde, tepede yuvarlak ya da hafifçe sivri, tabanda genişçe kamamsı, dişli, 4 ila 11 arası damar çifti ile; sap tüysüz ya da yünlü ve 0,7 ila 3 cm uzunluğundadır. Meyve zamanı kedicikler 1,8 cm uzunluğunda ve 1,1 cm genişliğinde ve belirgin biçimde saplıdır. Meyve koyu ya da kırmızımsı kahverengi, 2 ila 3 mm uzunluğunda, darca kanatlıdır. En çok 160 yıl yaşayabilir.

Gözlem

Ormanlık alanlarda ve dere kenarlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Adi kızılağaç.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kızılağaç” anlamına gelir. Ağaçların geleneksel adıdır. Türkçe yaygın adı olan kızılağaç, olasılıkla darbe alan odunun kırmızıya dönmesi ile ilintilidir. Tür adı Latince “yapışkan” anlamına gelir. Genç sürgünlerinin yapışkan olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Alnus rotundifolia glutinosa viridis”tir.

Geleneksel tıp

Kabuk; değiştirici, büzücü, müshil, ateş düşürücü ve toniktir. Kabuk taze iken kusturucudur. Kurutulmuş kabuk kaynatılarak ağız ve boğazda şişlik ve iltihapları yıkamak için kullanılır. Yapraklar büzücü, süt arttırıcı ve parazit düşürücüdür. Yaprakla kaynatılarak, meme, oniki parmak bağırsağı, yemek borusu, yüz, pilor, pankreas, rektum, boğaz, dil ve uterus kanserini tedavi etmek için halk ilaçlarında kullanılır. Alplerde yaprakları ısıtılarak hastanın üzerine örtülür ve böylece romatizma tedavi edilir.

Biliyor musunuz?

Sulak alanları ve su taşkınları kontrol altında tutmak için kullanılır. Kabuğunda boya elde edilir. Yaygın olarak gitar yapımında kullanılır. Dallarından odun kömürü elde edilir, bu ayrıca barut imalinde de kullanılır. Laponya’da kabuk ağızda çiğnenir ve daha sonra tükürük ile deri boyanır. Yaprakları derinin tabaklanmasında kullanılır. Genç sürgünlerin yapışkan yapısı nedeniyle istenilen bölgeye yayıldıklarında pireleri yakalarlar.

Fotoğrafları

Literatür

De Fructibus et Seminibus Plantarum 2: 54. 1790. (L.) Gaertn.

Bir Yorum Yazın