İçeriğe geç

Allium vineale (Sirmo)

  Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Sirmo

  Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiHaşerat kovucu.

  30 ila 70 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 1 ila 2 cm çapındadır. Dış gömlek grimsi kahverengi ve kağıtsıdır. Çiçekler 2 ila 4 arası sayıda ve silindiriktir. Çiçek kurulu küresel ila oval ve 3 cm çapındadır. Çiçek kurulunda küçük soğancıklar bulunur. Çiçek sapı 8 ila 20 mm uzunluğundadır ve uzunlukları eşit değildir. Çiçekler pembe, leylak, mor ya da beyaz renkli olabilir. Kapsül 3 ila 3,5 mm uzunluğundadır. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

  Bitki doğal olarak kuzey Avrupa ile Akdeniz havzasından İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

  Alpin çayırlar, dere kenarları, bataklıklar ve ekili arazilerde görülür. Kocaeli için yaygın bir türdür. Kartepe, Gölcük ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Sirmo adı ile bilinmektedir.

  Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

  Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Yaprakları ve soğanı çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Sarımsak ikamesi olarak kullanılır. Soğanı çeşni olarak kullanılır.

  Astım tedavi edici, kan temizleyici, gaz giderici, müshil, idrar ve balgam söktürücü, uyarıcı ve damar genişleticidir. Soğanı nefes darlığını gidermek için tüketilir.

  Aşırı tüketilmesi memeliler için zararlıdır.

  Suyu güve, kendisi böcek ve köstebek kovucudur. Suyu vücudun açık yerlerine sürülerek böcek ve akrep gibi hayvanların ısırmaması sağlanır.

  Doğan, Hüseyin (2022). Allium vineale (Sirmo) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/allium-vineale/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın