Allium sardoum (Solgun soğan)

derleyen:

cins:

Tanımı

10 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 2 cm çapındadır. Dış gömlek zarsı ya da derimsidir. Yapraklar 2 ila 4 arası sayıda, ipliksi ve 1 ila 3 mm genişliğindedir. Sıpata 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu oval ila küresel şemsiye halinde, çok çiçekli ve 1 ila 3 cm çapındadır. Çiçek saplarının uzunlukları eşit değildir. Çiçek örtüsü silindiriktir. Çiçekler beyazımsı ve yeşil ya da mor bezeli değildir. Bunun yerine yeşil ya da pembemsi şeritler görülür. Ercikler dışarı taşar. Başçıklar sarı ya da mor renklidir. Kapsül 3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, kayalık ve çalılıklarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde solgun soğan adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı ise Sardinya, İtalya anlamına gelir, bitkinin tip yerini gösterir.

Fotoğrafları