İçeriğe geç

Allium peroninianum (Kayışdağı soğanı)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Kayışdağı soğanı

Nadir bitkiEndemik, Kritik tehlike (CR), Öksin elementi.

Soğan darca oval ve 0,75 ila 1,5 cm çapındadır. Gövde 10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar 3 ila 5 arası sayıda, ipliksi, 0,4 ila 1,5 mm genişliğinde, kılıf havlı ya da ülgerlidir. Sıpata 2 valfli, 1,5 ila 2 cm uzunluğunda, tabanda tüpsü ve kalıcıdır. Çiçek kurulu 2 ila 4 cm çapında ve birkaç çiçeklidir. Çiçek sapı 4 cm uzunluğa kadardır ve boyları birbirlerinden hayli farklıdır. Çiçek örtüsü silindirik, bölümleri koyu bir orta damar ila beyazımsı, kahverengimsi beyaz, pembe, mor ya da morumsu menekşe renkli, şeritsi dikdörtgensi, 6 ila 7 mm uzunluğunda, ucu küt ya da sivri, tepede hafifçe kıvrıktır. Kapsül 4 mm uzunluğundadır. Ağustos ve eylül aylarında çiçek açar.

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış göstermektedir. [Harita|Herbaryum]

Kayalık alanlarda görülür. Oldukça nadir bir türdür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Türün görüldüğü bölgede yoğun olarak tarım ve piknik faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Dilimizde Kayışdağı soğanı ve Kayış soğanı adları ile bilinmektedir.

Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Allium peroninianum (Kayışdağı soğanı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/allium-peroninianum/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın