Allium peroninianum (Kayışdağı soğanı)

Tanımı

Soğan darca oval ve 0,75 ila 1,5 cm çapındadır. Gövde 10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar 3 ila 5 arası sayıda, ipliksi, 0,4 ila 1,5 mm genişliğinde, kılıf havlı ya da ülgerlidir. Sıpata 2 valfli, 1,5 ila 2 cm uzunluğunda, tabanda tüpsü ve kalıcıdır. Çiçek kurulu 2 ila 4 cm çapında ve birkaç çiçeklidir. Çiçek sapı 4 cm uzunluğa kadardır ve boyları birbirlerinden hayli farklıdır. Çiçek örtüsü silindirik, bölümleri koyu bir orta damar ila beyazımsı, kahverengimsi beyaz, pembe, mor ya da morumsu menekşe renkli, şeritsi dikdörtgensi, 6 ila 7 mm uzunluğunda, ucu küt ya da sivri, tepede hafifçe kıvrıktır. Kapsül 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış göstermektedir. [HaritaHerbaryum] Kayalık alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Türün görüldüğü bölgede yoğun olarak tarım ve piknik faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kayışdağı soğanı ve kayış soğanı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince M. L. Peronin’e anlamına gelir. Ermeni asıllı Osmanlı bitki bilimci Georges Vincent Aznavour’un özgün tanımında bitkinin M. L. Peronin’e ithaf edildiği yazılmakta ancak başka detay verilmemektedir. Peronin, büyük ihtimalle Anadolu dahil yakın coğrafyadan bitki örnekleri toplayan bir koleksiyonerdir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın