Site icon Kocaeli Bitkileri

Allium neapolitanum (Sarmısak çiçeği)

Allium neapolitanum

Allium neapolitanum: 27/03/2021; Yenikent; 138 m.; yol kenarı. © Hüseyin Cahid Doğan

Sarmısak çiçeği


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Süs bitkisi, Yenilebilir bitki, Haşerat kovucuAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Sarmısak çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir. Günümüzde süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülmektedir.

Genel bilgiler

20 ila 50 cm büyüyebilenbir bitkidir. Soğanı yuvarlak ve 1 ila 2 cm çapındadır. Dış gömlek zarsıdır. Sıpata yumurtamsıdır ve çiçek saplarından daha kısadır. Çiçek kurulu 5 ila 8 cm çapındadır ve yaklaşık 25 çiçek bulundurur. Çiçek sapı 1,5 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçek örtüsü yayık, bölümleri beyaz renkli, genişçe eliptik yumurtamsı, 7 ila 12 mm uzunluğunda ve küt uçludur. Yapraklar genellikle 2 adet, genişçe şeritsi ve ,5 ila 2 cm genişliğindedir. Popüler bir süs bitkisidir. Kapsül 5 mm uzunluğundadır. Mart, nisan ve mayıs aylarında çiçek açar.

Gözlem

Çalılık, kayalık alan ve sulak alanların civarında görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Türü gördüğümüz bölge yapılaştı, şimdiye kadar başka bölgede de gözlemleyemedik.

Yaygın adları

Sarmısak çiçeği, Osurukotu, Sığır körmeni.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yumru” anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince “Napoli, İtalya” anlamına gelir. Türün tip yerine işaret etmektedir. Şehrin antik adı Neapolis’tir.

Mutfak

Yaprakları ve soğanı çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir, sarımsak benzeri bir tatları vardır. Çiçekler salatalara eklenir ve bunların da soğana benzer tatları vardır.

Biliyor musunuz?

Suyu böcek ve köstebek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Plantarum Rariorum Regni Neapolitani 1: 13. 1788. Cirillo.

Exit mobile version