İçeriğe geç

Allium jubatum (Sülün soğanı)

Sülün soğanı


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Sülün soğanı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Bulgaristan ve Türkiye’de yayılış gösterir. Tür ilk defa Bulgaristan’dan keşfedilmiştir ancak keşfedildiği tarihten itibaren bir daha görülmemiştir. Bu nedenle Bulgaristan popülasyonunun yok olduğu düşünülmektedir. Doğallıkla türün Türkiye endemiği olması muhtemeldir.

Genel bilgiler

15 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 1,5 cm çapındadır. Dış gömlek siyah renklidir. Yapraklar darca silindirik, 2 ila 3 mm genişliğinde ve gövdeden daha kısadır. Sıpata zarsı, 10 ila 12 mm uzunluğunda ve yumurtamsıdır. Çiçek kurulu küresel ve 1,5 ila 2 cm çapındadır. Çiçek sapı 2 ila 3 mm uzunluğunda ve uzunlukları eşit değildir. Çiçek örtüsü dikdörtgensi çan biçimli, dıştaki bölümler mor, içtekiler mor uçlu beyaz renklidir. Kapsül 3 ila 4 mm uzunluğunda ve kahverengidir. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar.

Gözlem

Kayalık alanlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sülün soğanı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

100-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yumru” anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince “sorguçlu” anlamına gelir. James Francis Macbride’ın özgün tanımında herhangi bir bilgiye yer vermemiştir ancak türü Allium cristatum’dan ayırt etmek için bu epiteti kullandığını düşündürtmektedir. “cristatum” kelimesi de Latince sorguçlu anlamı vermektedir.

Fotoğrafları

Literatür

Contributions from the Gray Herbarium of Harvard University 56: 7. 1918. J.F.Macbr.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version