Allium jubatum (Sülün soğanı)

Tanımı

15 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 1,5 cm çapındadır. Dış gömlek siyah renklidir. Yapraklar darca silindirik, 2 ila 3 mm genişliğinde ve gövdeden daha kısadır. Sıpata zarsı, 10 ila 12 mm uzunluğunda ve yumurtamsıdır. Çiçek kurulu küresel ve 1,5 ila 2 cm çapındadır. Çiçek sapı 2 ila 3 mm uzunluğunda ve uzunlukları eşit değildir. Çiçek örtüsü dikdörtgensi çan biçimli, dıştaki bölümler mor, içtekiler mor uçlu beyaz renklidir. Kapsül 3 ila 4 mm uzunluğunda ve kahverengidir. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar. Tür ilk defa Bulgaristan’dan keşfedilmiştir ancak keşfedildiği tarihten itibaren bir daha görülmemiştir. Bu nedenle Bulgaristan popülasyonunun yok olduğu düşünülmektedir. Doğallıkla türün Türkiye endemiği olması muhtemeldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Bulgaristan ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sülün soğanı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince sorguçlu anlamına gelir. James Francis Macbride’ın özgün tanımında herhangi bir bilgiye yer vermemiştir ancak türü Allium cristatum’dan ayırt etmek için bu epiteti kullandığını düşündürtmektedir. Cristatum kelimesi de Latince sorguçlu anlamı vermektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın