Allium cyrilli (Şeytan sarımsağı)

derleyen:

cins:

Tanımı

50 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 3 cm çapındadır. Dış gömlek zarsıdır. Yapraklar 3 ila 5 arası sayıda, genişçe şeritsi ve 10 ila 30 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu küresel şemsiye halinde, çok çiçekli ve 3 ila 7 cm çapındadır. Çiçek sapları 15 ila 25 mm uzunluğunda ve neredeyse uzunlukları eşittir. Çiçekler lavanta renklidir. Kapsül 6 ila 7 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Fransa ile İtalya ve Yunanistan, Türkiye ve Kırım yarımadasında yayılış göstermektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar, üzüm bağları, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. Derince ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde şeytan sarımsağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür, 10 Nisan 1739 – 29 Ekim 1799 tarihleri arasında yaşamış İtalyan hekim, entomolog ve botanikçi Domenico Maria Leone Cirillo’ya adanmıştır. Eserlerinde Dominici Cyrilli adını tercih etmektedir.

Fotoğrafları