İçeriğe geç

Allium commutatum (İtdirseği)

İtdirseği


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › İtdirseği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir.

Genel bilgiler

50 cm ila 1 metre büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı küresel ve 6 cm çapındadır. Dış gömlek zarsı ya da derimsidir. Soğancıklar birkaç adet, iri ve sarımsı renklidir. Yapraklar 5 ila 13 arası sayıda, 10 ila 25 mm genişliğinde, düz ve tüysüzdür. Yapraklar çiçek zamanı kurumuş olurlar. Çiçek kurulu küresel şemsiye halinde ve 3 ila 7 cm çapındadır. Çiçekler beyazımsı, sarımsı yeşil ya da pembe renklidir. Ercik dışarı taşar. Kapsül 4 mm uzunluğundadır. Haziran ve temmuz aylarında çiçek açar.

Gözlem

Çoğunlukla deniz kenarında ya da denize yakın sulak alanlarda görülür. Karamürsel, Kandıra ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İtdirseği.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-50 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yumru” anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince “değiştirilmiş” anlamına gelir. Giovanni Gussone’nin özgün tanımında, Allium rotundum’u sinonim olarak önermektedir. Muhtemelen ilgili değişikliğe atıfta bulunmaktadır.

Fotoğrafları

Literatür

Enumeratio Plantarum vascularium in insula Inarime sponte provenientium vel oeconomico usu passim cultarum. Napoli (Vanni) 17. 1854[1855]. Guss.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version