İçeriğe geç

Alliaria petiolata (Sarmısak hardalı)

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Sarmısakhardalı › Sarmısak hardalı

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

20 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde genellikle dallıdır. Soğan ve sarımsak benzeri bir kokuya sahiptir. Taç çok simetrili, beyaz, 1 cm genişliğindedir. Dört adet taç yaprak vardır ve bunlar 5 mm uzunluğundadır. Çanak yaprak sayısı dörttür ve bunlar erkenden dökülür. Dördü uzun, ikisi kısa olmak üzere altı adet ercik görülür. Yapraklar tabanda rozet oluşturur. Gövde yaprakları almaşlı dizilişlidir. Rozet yaprakları uzun saplı, gövde yaprakları kısa saplıdır. Meyve çok tohumludur. Çiçekler erseliktir. Tohumlar haziran ve ağustos aylarında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Dere kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarmısak hardalı adı ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Hafif sarımsak ve hardal tadındadır.

Yapraklar ve gövde astım ve iskorbüt tedavi edici, antiseptik, müshil, terletici, parazit düşürücü ve yara iyileştiricidir. Yapraklar terlemeyi desteklemek ve bronşit, astım ve egzama tedavisi için dahili olarak alınmıştır. Haricen ülserler üzerinde antiseptik bir lapa olarak kullanılırlar. Isırıkların ve sokmaların neden olduğu kaşıntıyı hafifletmede etkilidir.

Bitkiden sarı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Alliaria petiolata (Sarmısak hardalı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/alliaria-petiolata/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın