Alliaria petiolata (Sarmısak hardalı)

Tanımı

20 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde genellikle dallıdır. Soğan ve sarımsak benzeri bir kokuya sahiptir. Taç çok simetrili, beyaz, 1 cm genişliğindedir. Dört adet taç yaprak vardır ve bunlar 5 mm uzunluğundadır. Çanak yaprak sayısı dörttür ve bunlar erkenden dökülür. Dördü uzun, ikisi kısa olmak üzere altı adet ercik görülür. Yapraklar tabanda rozet oluşturur. Gövde yaprakları almaşlı dizilişlidir. Rozet yaprakları uzun saplı, gövde yaprakları kısa saplıdır. Meyve çok tohumludur. Çiçekler erseliktir. Tohumlar haziran ve ağustos aylarında olgunlaşır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Dere kenarı ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sarmısak hardalı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince sarımsak gibi anlamına gelir. Bitkilerin sarımsak benzeri bir kokuya sahip olmalarına işaret eder. Tür adı Latince saplı anlamına gelir. Yaprakların saplı yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis ovatis petiolatis glabris” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Hafif sarımsak ve hardal tadındadır.

Tıp

Yapraklar ve gövde astım ve iskorbüt tedavi edici, antiseptik, müshil, terletici, parazit düşürücü ve yara iyileştiricidir. Yapraklar terlemeyi desteklemek ve bronşit, astım ve egzama tedavisi için dahili olarak alınmıştır. Haricen ülserler üzerinde antiseptik bir lapa olarak kullanılırlar. Isırıkların ve sokmaların neden olduğu kaşıntıyı hafifletmede etkilidir.

Bilgi

Bitkiden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları