Site icon Kocaeli Bitkileri

Alismataceae (Kurbağakaşığıgiller)

Kurbağakaşığı

Alisma lanceolatum: 19/06/2019; Zübeyde Hanım Ormanı; 470 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Alismataceae (Kurbağakaşığıgiller), genellikle sulak alanlarda görülen ve bazı türlerinin rizomları tüketilen bir ailedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Alismatales

Kurbağakaşığı takımı

Tanımı

Alismataceae (Kurbağakaşığıgiller), ailesine bağlı bitkiler ülkemizde genel olarak kurbakaşığı, suoku, sutopuzu ve suyıldızı olarak bilinler. İsimlendirmelerin tamamı bitkilerin sucul alanları tercih etmeleri ile ilgilidir. Aile umumiyetle kuzey yarımkürenin ılıman ve tropikal kuşağında yayılış gösterir. Genellikle çok ya da nadiren tek yıllık, sucul ya da yarı sucul bitkilerdir. Rizomlar çok kısa, kökler kısa ve lifsidir. Yapraklar tabanda, dik, yüzücü ya da batık, basit, şeritsi ila yumurtamsı, zaman zaman ise okbaşı biçimindedir. Yaprak ayası düz ve birkaç damarlıdır. Sıkapa dik, basit ya da dallıdır. Çiçekler salkım ya da bileşik salkım halinde, zaman zaman ise Maydanozgillerde olduğu gibi şemsiye halindedir. Çanak yapraklar üç adet olup bunlar kalıcıdır. Taç yapraklar da üç adet olmakla birlikte bunlar dökülücüdür. Ercik üç, altı, dokuz ya da daha fazla sayıda olabilir. İplikçik belirgindir. Meyve kendi kendine açılmaz. Tohumlar dikdörtgensi ve pürüzsüzdür. Aile dünyanın büyük bölümünde yayılış göstermektedir. [Sinonimler, Cinsler]

Bazı türleri özellikle akvaryum ve süs havuzları için yetiştirilmektedir. Sagittaria cinsine bağlı bazı türlerin rizomları, ayrıca Limnocharis flava‘nın ise yaprakları tüketilmektedir. Echinodorus grandiflorus, geleneksel tıpta aranan bir bitkidir.

Etimoloji

Aile adını, Alisma cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki cinsler

Alisma

Kurbağakaşığı

Exit mobile version