Alisma lanceolatum (Kurbağa kaşığı)

derleyen:

cins:

Tanımı

15 cm ila 1 metre büyüyebilen bir bitki olup, yaprakları genellikle suyun üstündedir. Yumru 1 ila 2 cm çapındadır. Yaprak sapı çoğunlukla 7 ila 20 cm uzunluğundadır ancak suyun içinde ise bir metreye kadar uzayabilir. Yaprak ayası 7 ila 18 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğinde, mızraksı ila eliptik, uca gidildikçe sivri, tabana gidildikçe daralıcıdır. Çanak yapraklar 1,5 ila 3 mm uzunluğundadır. Yaz aylarında kuruyan sulak alanlarda da bitkiyi görmek mümkündür. Taç yapraklar pembe, leylak ya da beyaz renkli olabilir. Kapçık 2 ila 2,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki Kuzey Afrika ile Avrupa’dan Çin’e kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. Bazı bölgelerde istilacı tür statüsündedir. [HaritaSinonimler] Daima tatlı su kaynakların yakınlarında, çamurda ya da doğrudan suyun içinde görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kurbağakaşığı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı ilk defa Dioscorides tarafından Alisma plantago-aquatica (ἄλισμα) için kullanılmıştır. Kelimenin Keltçede su otu anlamına geldiği öne sürülmektedir. Cinsin Türkçe adı olan kurbağakaşığı olasıklıkla cinsin kurbağalarla aynı habitatı paylaşması ile ilgilidir. Tür adı Latince mızraksı anlamına gelir. Bitkinin yapraklarının mızrak biçiminde olmasına işaret eder.

Fotoğrafları