İçeriğe geç

Alisma lanceolatum (Kurbağa kaşığı)

Kurbağakaşığı


Anahtar kelimeler: Sucul bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Kurbağakaşığıgiller › Kurbağakaşığı › Kurbağakaşığı

Dağılımı

Bitki Kuzey Afrika ile Avrupa’dan Çin’e kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. Bazı bölgelerde istilacı tür statüsündedir.

Genel bilgiler

15 cm ila 1 metre büyüyebilen bir bitki olup, yaprakları genellikle suyun üstündedir. Yumru 1 ila 2 cm çapındadır. Yaprak sapı çoğunlukla 7 ila 20 cm uzunluğundadır ancak suyun içinde ise bir metreye kadar uzayabilir. Yaprak ayası 7 ila 18 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğinde, mızraksı ila eliptik, uca gidildikçe sivri, tabana gidildikçe daralıcıdır. Çanak yapraklar 1,5 ila 3 mm uzunluğundadır. Yaz aylarında kuruyan sulak alanlarda da bitkiyi görmek mümkündür. Taç yapraklar pembe, leylak ya da beyaz renkli olabilir. Kapçık 2 ila 2,5 mm uzunluğundadır. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Gözlem

Daima tatlı su kaynakların yakınlarında, çamurda ya da doğrudan suyun içinde görülür. Kocaeli için yaygın bir türdür. İl genelinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kurbağakaşığı.

Çiçek zamanı

Nisan-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı ilk defa Dioscorides tarafından Alisma plantago-aquatica (ἄλισμα) için kullanılmıştır. Kelimenin Keltçede “su otu” anlamına geldiği öne sürülmektedir. Cinsin Türkçe adı olan “kurbağakaşığı” olasıklıkla cinsin kurbağalarla aynı habitatı paylaşması ile ilgilidir. Tür adı Latince “mızraksı” anlamına gelir. Bitkinin yapraklarının mızrak biçiminde olmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

An Arrangement of British Plants, Third Edition 2: 362. 1796. With.

Bir Yorum Yazın