Alchemilla floribunda (Kuş pençesi)

derleyen:

Özet

Alchemilla floribunda (Kuş pençesi) genelde tarlalarda görülen ve bahar aylarında çiçek açan tek yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Rosales

Gül takımı

Rosaceae

Gülgiller

Alchemilla

Aslanpençesi

Tanımı

Alchemilla floribunda (Kuş pençesi) halihazırda Türkçe kaynaklarda Aphanes floribunda adı ile geçmektedir. Tek yıllık bir bitki olup gövdesi sağlam, yoğun biçimde tüylü, 3 ila 15 cm uzunluğunda ve dallıdır. Yapraklar 0,8 ila 1,5 cm uzunluğunda ve 2 ya da 3 adet lobludur. Alttaki yapraklar saplı ve üsttekiler sapsızdır. Sitipüller kiremit biçiminde dizili olup lobları üçgensidir. Çiçekler sapsız ve küçük demetler halinde ve yapraklarla karşılıklı biçimde dizilmiştir. Çanağın dış kısmında yer alan küçük çiçeklerden oluşan sarmal çok yakın olduğu Alchemilla arvensis‘te belirgin olmayan bir durumdur. Hipantiyum, çanak yapraklar dâhil olmak üzere 2,7 ila 3,4 mm uzunluğundadır. Çanak yapraklar dik yayıktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ekili araziler ve tahrip edilmiş alanlarda görülen bitki umumiyetle mart ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde kuş pençesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Arapça simya anlamına gelir ve bu bağlamda bitkilerin yapraklarına düşen çiğ tanelerinin metalleri altına çevireceğine inanılmasında dikkat çekmektedir. Tür adı Latince bolca anlamına gelir ve açık bir şekilde türün cinse özelinde çok sayıda çiçek açmasına işaret etmektedir.

Fotoğrafları