Albizia julibrissin (Gülibrişim)

derleyen:

Özet

Albizia julibrissin (Gülibrişim) yaprak ve çiçeklerinin gösterişli olması nedeniyle yaygın olarak parklara dikilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Albizia

Gülibrişim

Tanımı

Albizia julibrissin (Gülibrişim) genellikle 5 ila 15 metre büyüyebilen bir bitkidir. Kemerli dallar geniş bir taç oluşturur. Gövde yeşilimsi gri renklidir ve yaşlandıkça dikey çizgiler belirir. Yapraklar iki teleksi, 20 ila 45 cm uzunluğunda ve 12 ila 25 cm genişliğindedir. Yapraklar 6 ila 12 arası teleğe ayrılır, bunlar da 20 ila 30 arası yaprakçık çifti taşır. Yaprakçıklar dikdörtgensi, 1 ila 1,5 cm uzunluğunda ve 2 ila 4 cm genişliğindedir. Çiçeklenme yoğundur, çiçeklerin (ortadaki hariç) çanak ve tacı küçüktür. Ercikler 2 ila 3 cm uzunluğunda beyaz ya da beyaz tabanlı pembe renklidir. Meyve düz kahverengi ve 10 ila 20 cm uzunluğunda, 2 ila 2,5 cm genişliğindedir. Birkaç tohum taşır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Yaprakçıklar hava karardıktan sonra ve yağmurlu havalarda yavaşça kapanmakta ve yaprakçıklar aşağıya doğru eğilmektedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Asya’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaAlt türler, SinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, yol kenarı ve parklarda görülen bitki umumiyetle temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde gülibrişim, ipek ağacı ve ipek gülü adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, ağacı İstanbul’dan Avrupa’ya taşıyan İtalyan doğa bilimci Filippo degli Albizzi’ye adanmıştır. Tür adı Farsça ipek çiçeği anlamına gelir. Tür ilk defa İstanbul’dan alınarak Avrupa’ya taşınmış ve bilimsel adı da İstanbul’da bilinen adı olan gülibrişim olmuştur.

Gıda

Genç yapraklar ve çiçekler pişirilerek tüketilmektedir. Ayrıca kurutulmuş yapraklarından çay yapılmaktadır.

Bilgi

Çiçek başları gaz giderici, sindirim kolaylaştırıcı, yatıştırıcı ve toniktir. Uykusuzluk, huzursuzluk, nefes darlığı ve yetersiz hafızanın tedavisinde dahili olarak kullanılırlar. Gövde yatıştırıcı, parazit düşürücü, gaz giderici, iltihap dağıtıcı, idrar söktürücü, doğum çabuklaştırıcı, yatıştırıcı, uyarıcı, tonik, parazit düşürücü ve yara iyileştiricidir. Yara ve şişlere lapa halinde uygulanır. Bunun yanında bitkiden elde edilen sakız kırık ve çıkık vakalarında kullanılır.

Fotoğrafları