Ajuga reptans (Meryemsaçı)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Mayasılotu › Meryemsaçı

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

30 cm büyüyebilir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, koyu yeşil renkli ve mor lekelidir. Yapraklar 5 ila 8 cm uzunluğundadır. Mor çiçeklerle beraber 10 ila 15 cm uzunluğunda çiçek sapları görülür. Gövde dik, kare biçimli ve iki tarafı da tüylüdür. Yaprak ayaları tüysüz, eliptik ya da yumurtamsı, uçları yuvarlak ve kenarları yuvarlak tırtıklıdır. Çiçeklerin alt dudaklarında koyu renkli damarlar bulunur. Çanağın beş tırtıklı lobu vardır. Taç 14 ila 17 mm uzunluğunda, kısa tüplü iki dudaklı çiçekten oluşur. Üst dudak kısa, kenarı pürüzsüz ve düz iken alt dudak orta lobu en büyükleri olan üç loblu, düz ve ucu çentiklidir. İki uzun iki kısa dört ercik vardır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Tohumlar 10 derecede 3 ila 4 haftada çimlenir. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde başka bölgelere de istilacı tür olarak yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çayır, çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Meryemsaçı adı ile bilinmektedir.

Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç sürgünleri çiğ olarak tüketilebilir.

Geleneksel olarak solunum yolları ile ilgili şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Aşırı alkol tüketimin tedavisinde başvurulur. Bitkinin tamamı büzücüdür. Öksürük ve kan tükürme hallerinde başvurulur.

Kanama durdurucu özelliği nedeniyle “marangoz otu” olarak bilinir.

Görüşünüzü Yazın