Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Ajuga reptans

Fotoğraf

Bakımı

Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da ıslak toprağı ve güneşli, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Çayır, dere kıyısı ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Bugle, Blue bugle, Bugleherb, Bugleweed, Carpetweed, Carpet bugleweed, Common bugle; Meryemsaçı.

Etimoloji

Cins adı Latince boyunduruk; tür adı ise Latince sarmaşık anlamına gelir.

Taksonomi


Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Lamiales
Familya:
Cins: Ajuga

Tanım

Ajuga reptans, stolonibus reptatricibus. Ajuga foliis obovatis crenatis, caule simplicicssimo, stolonibus reptatricibus. Teucrium foliis obverse ovatis crenatis, caule simplicissimo, stolonibus reptatricibus. Consolida media pratensis caerulea. Bugula. Habitat in Europa australiori.

Tanımlayan

L., 1753.

Yapısı

30 cm. büyüyebilir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Yapraklar opposit, koyu yeşil renkli ve mor lekelidir. Yapraklar 5 ila 8 cm. uzunluğundadır. Mor çiçeklerle beraber 10 ila 15 cm. uzunluğunda çiçek stalk’ları görülür. Stem dik, kare biçimli ve iki tarafı da tüylüdür. Yaprak bıçakları tüysüz, eliptik ya da ovat, uçları yuvarlak ve kenarları yuvarlak tırtıklıdır. Çiçeklerin alt dudaklarında koyu renkli damarlar bulunur. Calyxin beş tırtıklı lobu vardır. Corolla 14 ila 17 mm. uzunluğunda, kısa tüplü iki dudaklı çiçekten oluşur. Üst dudak kısa, kenarı pürüzsüz ve düz iken alt dudak orta lobu en büyükleri olan üç loblu, düz ve ucu çentiklidir. İki uzun iki kısa dört stamen vardır. Tohumlar Temmuz ve Eylül aylarında olgunlaşır. Tohumlar 10 derecede 3 ila 4 haftada çimlenir. Çiçekler hermafrodit’tir. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar. Zübeyde Hanım Ormanı, Taşoluk Vadisi ve Babaköy‘de görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Gelenksel olarak solunum yolları ile ilgili şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Aşırı alkol tüketimin tedavisinde başvurulur. Bitkinin tamamı astrenjandır.
Yer örtücü olarak kullanılır. Genç sürgünleri çiğ olarak tüketilebilir. Aromatic: Aromatik. Hoş kokulu bitki. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Homeopati: Bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemi.

Bibliyografya

1-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın