Ajuga orientalis (Dağmayasılı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Ajuga orientalis (Dağmayasılı) genelde yüksek rakımlardaki çayırlarda görülen ve bahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Lamiaceae

Ballıbabagiller

Ajuga

Mayasılotu

Tanımı

Ajuga orientalis (Dağmayasılı) genellikle 10 ila 30 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Taban yaprakları dikdörtgensi eliptik, alt bölümde daralıcıdır. Gövde yaprakları ters yumurtamsı dikdörtgensi ve dişlidir. Bırahte ters yumurtamsı dairesel, 3 ila 7 arası dişli, çiçekleri aşan ve genellikle mordur. Çanak 6 ila 9 mm uzunluğundadır. Taç 10 ila 13 mm uzunluğunda, alt dudak kremsi beyaz, 3 loblu; üst dudak menekşe mavisi ve iki parçalıdır. Çiçekler baş aşağıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak İtalya ile Kafkasya arasında kalan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, çalılıklar ve alpin çayırlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde dağmayasılı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca boyunduruksuz anlamına gelir ve bu bağlamda çanak loblarının iki dudaklı değil de eşit olmasına işaret etmektedir. Tür adı Latince doğulu anlamına gelir ve açık bir şekilde türün dağılış alanına dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu “Habitat in Oriente” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Antibakteriyel, antitümör ve yara iyileştirici özellikler vardır. Bunun yanında romatizma, gut, astım, diyabet, sıtma, ülser ve ishal tedavisinde başvurulur.

Fotoğrafları