Buradasınız: Ana sayfa » Ailanthus altissima

Ailanthus altissima

Kokar ağaç

Bakımı

Ailanthus altissima çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen venemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ailanthus altissima deniz kıyısıyol kenarı ve dere kıyısında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Tree of heaven; Kokar ağaç, Osuruk ağacı, Yabani ceviz, Yalangoz, Yalankoz.

Etimoloji

Cins adı Molukan dilinde cennete ulaşan; tür adı ise Latince en yüksek anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Sapindales
Familia: Simaroubaceae
Genus: Ailanthus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Neophyte

Flora of Turkey

Tree up to 20 m. Bark striped. Leaves pinnate with up to 25 ovate lanceolate leaflets which are often coarsely toothed near the base. Petals yellowish green, pilose on the inner surface, 3-4 mm. Fruit a group of (2-)3(-5) samaras, each narrowly elliptic to narrowly obovate, purplish to yellowish, the seed forming a swelling just above the middle. Fl. 5-6. Naturalised around towns. II:508.
A native of China, introduced and naturalised in many parts of the world. Cultivated in and near many towns and along railways in Turkey.

Literatür

J. Wash. Acad. Sci. 6: 495 1916. (Mill.Swingle.

Fotoğrafları

Yapısı

Ailanthus altissima 17 metre büyüyebilir. Gövde çapı 1 metreyi bulabilir. Hızlı büyüyen bir ağaçtır. Ortalama ömrü 50 yıldır. Köklerden yeni kökler çıkarabilmesi nedeniyle ağaç kendini sınırsız olarak klonlayabilir. Gövde pürüzsüz ve açık gri renklidir, zamanla pürüzlü ve çatlaklı hale gelir. Sürgünler sağlam, pürüzsüz ya da hafifçe tüylü, kırmızımsı ya da kahverengidir. Tomurcuklar ince tüylü, kubbe biçiminde ve petiol’lerin ardındadır. Dallar gri renkli, pürüzsüz, parlak ve zamanla lentisel’lidir. Dalların ucu sarkıktır. Bitki belirgin ve kötü denilebilecek bir kokuya sahiptir. Yapraklar büyük, tek ya da pinnat bileşiktir. Bunlar 30 ila 90 cm. uzunluğunda ve 10 ila 41 arası çift yaprakçık taşır. Yapraklar ilk zamanlarda bronz renginde iken zamanla koyu yeşil renge dönerler. Yaprakçıklar ovat lanseolat ve entire kenarlıdır. Yaprakçıklar 5 ila 18 cm. uzunluğunda ve 2,5 ila 5 cm. genişliğindedir. Petiol 5 ila 12 mm. uzunluğundadır. Çiçekler küçüktür ve 50 cm. uzunluğunda panikül halindedir. Bunlar sarımsu yeşil ila kırmızımsıdır. Beşer petal ve sepal görülür. Çiçekler dioik’tir. Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Erkek çiçekler alerjik polen taşıyabilir. Yaprakları evcil hayvanlar için zehirlidir. Kokusu baş ağrısı ve bulantıya neden olabilir. Kök ve kök kabuğu antispazmodik, astrenjan, kardiyak depresan, diüretik, emetik, febrifüj, rubefasient ve vermifugedir. Anthelmintic: Anthelmintik. Bağırsak kurtlarını düşürücü ilaç. Antibacterial: Antibakteriyel. Bakterileri öldüren ya da üremelerini engelleyen ilaç. Anticonvulsant: Antikonvülsan. Konvülsiyon (Havale) önleyici ilaç. Antidiarrhoeal: Antidiyareik. İshale karşı etkili olan ilaç. Antispasmodic: Antispazmodik. Spazm engelleyici ilaç. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Cardiac: Kardiyak. Kalp ilacı. Purgatif (Purgative; Aperient; Deobstruent; Müshil). Bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bağırsak boşaltıcı ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emetic: Emetik. Kusturucu ilaç. Emmenagogue: Emenagog. Adet başlatıcı ilaç. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Rubefacient: Deride kızarma oluşturan madde.

Yorum yazın