Agrostis canina (Kadife tavusotu)

derleyen:

Tanımı

Gevşekçe yığınsı, çok yıllık ve sitolonlu bir bitkidir. 20 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da tabandan dirseksi yükselici, çıplak ve pürüzsüzdür. Yaprak kılıfı çıplaktır. Dil 1 ila 4,5 mm uzunluğunda, yumurtamsı dikdörtgensi ve sivri uçludur. Yaprak ayası 2 ila 12 cm uzunluğunda, 0,5 ila 4 mm genişliğinde, genellikle düz ve pürüzlüdür. Çiçek salkımı 3,5 ila 11 cm uzunluğunda, 0,8 ila 2,5 cm genişliğinde, genellikle piramit ila yumurtamsı biçiminde, gevşek, dalları 3 ila 6 arası sayıda küme halinde, yayık, pürüzlü ve 3 cm uzunluğundadır. Başakçık 2 ila 2,5 mm uzunluğundadır. Dışkavuz mızraksı, sivri uçlu ve koyu mor renklidir. İçkavuz 1,7 ila 2 mm uzunluğunda ve kılçıksızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Nemli çayırlar ve dere kenarlarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 500 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kadife tavusotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca tarla anlamına gelir. Cinsin habitat tercihine işaret eder. Tür adı Latince köpek anlamına gelir. İkili adlandırma öncesi adı “Gramen supinum caninum paniculatum, folio varians”tır.

Fotoğrafları