Ageratum houstonianum (Vapur dumanı)

derleyen:

Özet

Ageratum houstonianum (Vapur dumanı) bakımı kolay bir bitki olup ilimizde özellikle kabirlere dikilmektedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Ageratum

Vapurdumanı

Tanımı

Ageratum houstonianum (Vapur dumanı) genellikle tek ya da kısa süreli çok yıllık bir bitkidir. Dik ya da yatık yükselici, basit ya da seyrekçe dallı, en çok 1 metre uzunluğundadır. Gövde silindirik, beyazımsı havlı, uzun ve basit tüylüdür. Yapraklar üst bölümde karşılıklı dizilişli, yaprak sapı havlı ve 0,4 ila 3,2 cm uzunluğundadır. Yaprak ayası üçgensi ila yumurtamsı, 1,3 ila 5,8 cm uzunluğunda ve 1 ila 5,3 cm genişliğinde, tabanı yüreksi, kenarları kütdişli ila testere dişli, ucu sivri ya da küt ve koyu yeşil renklidir. Çiçek kurulu terminal, 7 ila 60 sayıda sıkı dizilişli çiçek başından mürekkeptir. Çiçek başı 4 ila 7 mm çapındadır. Filariler yeşil renkli ve mızraksıdır. Çiçekçik 70 ila 103 adet, taçsı hunimsi ve beyaz mavi renklidir. Kapçık 1 ila 2 mm uzunluğunda ve neredeyse çıplaktır. Sorguç en çok 3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak orta Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Mezarlık ve bahçelerde görülen bitki umumiyetle mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde vapur dumanı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yaşlanmayan anlamına gelir ve bu bağlamda çiçeklerin uzun süreli kalıcı olmasına işaret eder. Tür 1695–1733 yılları arasında yaşamış ve türü ilk defa toplayan İskoç hekim ve bitkibilimci William Houston‘a adanmıştır.

Tıp

Bitkinin suyu yara ve kesiklere uygulanır.

Dikkat

Bilgi

Böceklerden korunmak için benzersiz bir strateji gelişmiştir. Ürettiği bileşik, corpus allatum adı verilen ve böceklerin gelişmesi esnasında salgılanan hormona müdahale eder. Böylece böcek normalden daha önce gelişir ve bu erken gelişme böceğin kısır olmasına yol açabilir.

Fotoğrafları