İçeriğe geç

Agave americana (Sabırçiçeği)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › KuşkonmazgillerSabırlık › Sabır çiçeği

Süs bitkisiTıbbi bitkiYenilebilir bitkiTemizlikArazi ıslahı, Asgari endişe (LC), Neofit bitki.

7,5 metre büyüyebilir ve 3 metreye yayılabilir. Yapraklar 0,9 ila 1,5 metre uzunluğunda, etli ve sert, tabanda rozet halindedir. Yapraklarında keskin dikenler vardır. Dikenler kahverengi ve 1,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler yatay dalların ucunda yoğun küme halindedir. 10 ila 30 yıl arası ömrü vardır. Çiçek kurulu 8 ila 9 metre uzunluğa çıkar. Çiçekler yeşilimsi sarı renklidir. Kapsül dikdörtgensi ve 5 cm uzunluğundadır. Çiçek açıp meyve verdikten sonra ölür. Ağustos ve eylül aylarında çiçek açar.

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler]

Peyzaj ve süs bitkisi olarak ilin birçok bölgesinde görülmüştür.

Dilimizde Amerika sabırı, Sabırlık ve Sabır çiçeği adı ile bilinmektedir.

Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bitki şeker bakımından zengindir. Tohumları öğütülerek un haline getirilir ve ekmek yapımında kullanılır. Çiçek sapları kavrularak tüketilir.

Usaresi ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Bu antiseptik, terletici, idrar söktürücü ve müshil etkilidir. Yaprakların suyu çürüklere lapa halinde uygulanır. Kıyılmış yapraklar demlendiğinde müshil etkilidir. Lifleri suda bekletilerek saç dökülmesi vakalarında başa uygulanır. Kök ve yapraklarından elde edilen sakız diş ağrısı gidericidir.

Usaresi dermatite neden olabilir. Yapraklarındaki dikenler batıcıdır.

Yaprakların usaresi sabun yapımında kullanılır. Arazi ıslahı kapsamında dikilmektedir.

Doğan, Hüseyin (2022). Agave americana (Sabırçiçeği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/agave-americana/ Erişim tarihi: 6 February 2023

“Agave americana (Sabırçiçeği)” hakkında 2 yorum

  1. bu adamın havada olduğu resim de neyi ifade ediyor? Siz mi çektiniz fotomontaj gibi duruyor adamın bu kadar küçük görünmesinin amacı nedir? Çok merak ettim doğrusu, mazur görün sormamı.

    1. Merhaba,
      Bitki yola göre daha aşağıda bir konumda, bunun etkisi var. Ayrıca fotoğraftaki bitki, daha yakın planda olduğu için büyük gözüküyor. Son olarak bitkinin boyu 2 metre civarındaydı.

Bir Yorum Yazın