Aesculus × carnea (Kırmızı at kestanesi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

15 ila 20 metre büyüyebilir. Taç küresel ve sıkıdır. Gövde ve dalları grimsi yeşil renklidir ve sürgünler yapışkan değildir. Çiçekler pembe ila kırmızı renkli olup gösterişlidir ve dalların ucunda belirir. Yapraklar 15 cm uzunluğunda, iri, yeşil renkli, dökülücü, elsi bileşik ve kenarları dişli beş yaprakçığa bölünür. Meyve güz aylarında olgunlaşır.

Gözlem bilgileri

Aesculus pavia ve Aesculus hippocastanum türlerinin melezidir. [Sinonimler, Herbaryum] Park, bahçe ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kırmızı çiçekli atkestanesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince meşe anlamına gelir. Quercus petraea (sapsız meşe) Roma’da “aesculus” olarak bilinirdi. Ağacı, Türkler atlarda morarma, öksürük ve nefes darlığı tedavisinde kullanmıştır. Kelime, meşenin yanı sıra, ayrıca kayın ağacı için de kullanılır. Tür adı Latince et rengi anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Fotoğrafları