İçeriğe geç

Aesculus hippocastanum (Koca atkestanesi)

At kestanesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Akçaağaç takımı › Akçaağaçgiller › Atkestanesi › At kestanesi

Dağılımı

Doğal olarak Balkanlarda yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 metre büyüyebilir. Gövde pürüzsüz ve sık dallıdır. Yapraklar koyu yeşil renklidir ve kenarları tırtıklıdır. Bunlar karşılıklı dizilişli olup birleşik elsidir. 5 ila 7 arası yaprakçık halinde görülürler ve her biri 13 ila 30 cm uzunluğundadır. Çiçekler çoğunlukla beyaz renklidir ve taç yaprak tabanlarında pembe leke görülür. Bunlar 10 ila 30 cm uzunluğunda dik bileşik salkım halindedir. Her bileşik salkım 20 ila 50 arası çiçek barındırır. Bu bileşik salkımda genellikle 1 ila 5 meyve üretilir. Tohumlar eylül ayında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Park, bahçe ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Beyaz çiçekli at kestanesi, Koca atkestanesi, Yabani kestane, Hint kestanesi.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “meşe” anlamına gelir. Quercus petraea (sapsız meşe) Roma’da “aesculus” olarak bilinirdi. Ağacı, Türkler atlarda morarma, öksürük ve nefes darlığı tedavisinde kullanmıştır. Kelime, meşenin yanı sıra, ayrıca kayın ağacı için de kullanılır. Tür adı Antik Yunanca “at kestanesi” anlamına gelir. Tür at tedavisinde kullanılmıştır. Meyveleri de kestane (Castanea sativa) meyvelerine benzer.

Mutfak

Tohumları kavrularak kahve yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Varis, hemoroit veya başka bir şekilde problemli hale gelebilen damar duvarlarına yardımcı olan büzücü, anti-inflamatuar bir bitkidir. Değiştirici, analjezik, hemostatik ve yara iyileştiricidir. Kabuk iltihap giderici, büzücü, idrar söktürücü, ateş düşürücü, narkotik, tonik ve damar daraltıcıdır. Yapraklardan yapılmış bir çay toniktir ve ateş ve boğmaca tedavisinin tedavisinde kullanılır. Tohumlar burun tıkanıklığı açıcı, balgam söktürücü ve toniktir. Romatizma, nevralji ve hemoroitlerin tedavisinde kullanılmıştır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Tohumları sabun yapımında kullanılır. Meyvesinin cepte taşınmasının krampları engelleyeceğine inanılırdı.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 344. 1753. L.

Bir Yorum Yazın