İçeriğe geç

Aegilops neglecta (Tüylü buğday)


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Buğdayanası › Tüylü buğday

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

25 ila 35 cm büyüyebilir. Küme halinde bir bitkidir. Üst yaprak ayası şeritsi mızraksı, 2,5 ila 3 mm genişliğinde ve seyrekçe ülgerlidir. Başak 3 ila 6 cm uzunluğunda ve birkaç başakçıklıdır. Alttaki iki başakçık verimli, üst üste binici ve hafifçe ıraksak, üstteki 1 ila 2 başakçık kısırdır. Kısır başakçıkların dışkavuzları ters yumurtamsı eliptik ve hafifçe göbeklidir. Alt içkavuzlar kısır başakçıkları hafifçe aşar.

Gözlem

Yamaçlar, makilik, çayırlar ve ormanlık alanlarda görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Tüylü buğday.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “keçi gibi” anlamına gelir. Bitkilerin keçiler tarafından sevilerek tüketildiğine işaret eder. Beri taraftan kelime “keçi gözü” anlamını da verir. İlkçağda özellikle A. geniculata, aegilopses adı verilen gözde çıkan yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Tür adı Latince “gözden kaçmış” anlamına gelir. Genellikle bir türün, başka bir türe oldukça benzemesi nedeniyle “ayrı bir tür olduğu gözden kaçmış” anlamında kullanılır.

Geleneksel tıp

İbn-i Sînâ: Saçkıran vakalarında başvurulur. Bitki ayrıca kirpiklerin dökülmesini engellemek için de kullanılır.

Literatür

Flora italiana, ossia descrizione delle piante 1: 787. 1834. Req. ex Bertol.

Bir Yorum Yazın