İçeriğe geç

Adonis aestivalis (Kandamlası)

Kan damlası


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Kandamlası › Kan damlası

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 50 cm büyüyebilir. Çiçekler erseliktir. Tüysüzdür ve tabanında seyrek kılsı çıkıntılılar bulunur. Gövde dallıdır. Yapraklar derin kesikli şeritsidir. Çiçekler 10 ila 30 mm çapındadır. Çanak yapraklar soluk, tüysüz ya da dış bölümünde hafifçe tüylüdür. Taç yapraklar darca ters yumurtamsı, bunlar kırmızı, turuncu, bakır ya da fildişi renginde olabilir. Tabanları siyah renklidir. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli ya da yarı gölgeli ve geçirgen toprakları tercih eder. Tohumlar bahar aylarında doğrudan toprağa ekilebilir. Bunlar bir ay sonra çimlenirler.

Gözlem

Tarla, kayalık yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kan damlası, Kuş lalesi, Keklik gözü, Yaz kanavcı otu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Adonis’ten (Ἄδωνῐς) almıştır. Adonis’e dair en ayrıntılı bilgi Ovidius’un Dönüşümler adlı eserinde geçmektedir. Buna göre, Adonis’in annesi tanrılar tarafından bir Commiphora ağacına dönüştürülmüş ve bu ağaçtan Adonis doğmuştur. Yakışıklı olması nedeniyle de Aphrodite ve Persephone arasında bir anlaşmazlığa neden olmuştur. Bu durum üzerine Zeus, Adonis’in yılın üçte birini Aphrodite ile, üçte birini Persephone’la, kalan üçte birini istediği bir yerde geçirmesine karar verir. Vahşi bir domuzun saldırısıyla yaralanan Adonis’in yaralarına Aphrodite büyülü bir nektar sürer, ancak Adonis’i kurtaramaz. Nektar Adonis’in kanına karışarak toprağa süzülür ve oradan kan renginde çiçeklere sahip Adonis çiçekleri çıkar. Cinsin Türkçe adı olan “kandamlası” büyük olasılıkla yukarıda anlatılan hikaye ile bağıntılıdır. Tür adı Latince “yaz” anlamına gelir. Türü Adonis autumnalis (artık Adonis annua) türünden ayırt etmek için tercih edilmiştir. “autumnalis”, güz anlamına gelir.

Geleneksel tıp

Kalbi güçlendirici, idrar söktürücü ve uyarıcıdır. Çiçekler idrar söktürücü, laksatif ve taş tükürücü olarak kabul edilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 1: 771. 1762. L.

Bir Yorum Yazın