İçeriğe geç

Adiantum capillus-veneris (Venüssaçı)

Bitkiler › Eğrelti takımı › Baldırıkaragiller › Baldırıkara › Venüs saçı

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

30 cm yüksekliğe ulaşabilir. Küme oluşturan rizomlar 70 cm. kadar yayılabilir. Yapraklar açık yeşil renklidir. Yaprak eksenleri siyah ve düzdür. Popüler bir süs bitkisidir. Yarı gölge ya da tam gölgeli alanları tercih eder. Geçirgen ve nemli toprağı sever. Sporlar mayıs ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Duvarlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Venüssaçı, Fatmasaçı, İshal otu, Karabacak, Baldırıkara ve Kınulcede adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında sporlar görülür.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları tatlılarda süs olarak kullanılır. Yaprakları kurutularak çay elde edilir. Bitkiden elde edilen şurup ferahlatıcıdır.

Taze ya da kurutulmuş yaprakları kepek önleyici, öksürük giderici, büzücü, yatıştırıcı, arındırıcı, kusturucu, adet kanaması uyarıcı, yumuşatıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü, süt getirici, müshil, serinletici, uyarıcı, terletici ve toniktir. Elde edilen çay ya da şurup öksürük, boğaz ağrısı ve bronşit tedavisinde kullanılır. Yılan ısırıkları ve arı sokmalarına karşı haricen uygulanır.

Doğan, Hüseyin (2022). Adiantum capillus-veneris (Venüssaçı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/adiantum-capillus-veneris/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın