İçeriğe geç

Adiantum capillus-veneris (Venüssaçı)

Venüs saçı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Eğrelti takımı › Baldırıkaragiller › Baldırıkara › Venüs saçı

Dağılımı

Bitki doğal olarak dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 cm yüksekliğe ulaşabilir. Küme oluşturan rizomlar 70 cm. kadar yayılabilir. Yapraklar açık yeşil renklidir. Yaprak eksenleri siyah ve düzdür. Popüler bir süs bitkisidir. Yarı gölge ya da tam gölgeli alanları tercih eder. Geçirgen ve nemli toprağı sever. Sporlar mayıs ve eylül ayları arasında olgunlaşır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Duvarlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Venüssaçı, Fatmasaçı, İshal otu, Karabacak, Baldırıkara, Kınulcede.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “ıslatılmayan” anlamına gelir. Yapraklarının suyu tutmamasına atıftır. Tür adı Latince “Venüs saçlı” anlamına gelir. Türün yapraklarının suyu tutmamasına işaret eder. Roma mitolojisine göre Venüs denizden saçları ıslanmamış bir halde çıkmıştır. Ayrıca bitki geleneksel olarak çeşitli saç sorunlarında kullanılmıştır.

Mutfak

Yaprakları tatlılarda süs olarak kullanılır. Yaprakları kurutularak çay elde edilir. Bitkiden elde edilen şurup ferahlatıcıdır.

Geleneksel tıp

Taze ya da kurutulmuş yaprakları kepek önleyici, öksürük giderici, büzücü, yatıştırıcı, arındırıcı, kusturucu, adet kanaması uyarıcı, yumuşatıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü, süt getirici, müshil, serinletici, uyarıcı, terletici ve toniktir. Elde edilen çay ya da şurup öksürük, boğaz ağrısı ve bronşit tedavisinde kullanılır. Yılan ısırıkları ve arı sokmalarına karşı haricen uygulanır.

Dioscorides: Kaynatılarak astım, nefes darlığı, sarılık ve ağrılı idrara çıkma vakalarında kullanılır. Taş düşürücüdür. Zehirli hayvanlar tarafından ısırılma vakalarında başvurulur. Doğum sonrası adet akışını teşvik eder. Kan tükürmeyi engeller. Saçları gürleştirir. Tümörleri dağıtır. Kül suyu ile birlikte kepek gidericidir. Laden ile kullanıldığında saç dökülmesini engeller. Horoz ve bıldırcınları daha “çapkın” yapar. Koyun ağıllarının yanına ekilir.

İbn-i Sînâ: Ödemleri dağıtır. Saçkıran vakalarında zeytinyağı ile birlikte kullanılır. Saç uzatmak için kullanılır. İltihap gidericidir. Kepek gidericidir. Öksürük gidericidir. İdrar söktürücü, taş düşürücüdür ve doğumdan sonraki kalıntıları atmak için kullanılır. Akciğerlere faydalıdır.

Muyîddin Mehî: Öksürük gidericidir.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Sarılık vakalarında başvurulur. Akciğere faydalıdır.

Şirvanî Mahmud: Soğuk kaynaklı öksürük vakalarında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1096. 1753. L.

Bir Yorum Yazın