Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Achillea grandifolia

Fotoğraf

Bakımı

Achillea grandifolia çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Achillea grandifolia ormanlık alan, açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

White yarrow; Beyaz civan perçemi, Ak yavşan, Aşıl, Binbir yaprakotu, Civan.

Etimoloji

Cins adı Akhilleus’a (Cinsin tıbbi özelliklerini ilk onun keşfettiğine inanılmaktadır); tür adı ise Latince büyük yapraklı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Achillea

Tanım

Flora 19(2): 433. 1836.

Tanımlayan

Friv., 1836.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Achillea grandifolia 40 ila 100 cm. büyüyebilir. Stem güçlü, teret, boyunca çizgili ve pubeskent’tir. Yapraklar pubeskent ve glandüler noktalı, orta stem yaprakları oblong ila derince ovat, 8 ila 13 cm. uzunluğunda ve 4 ila 6,5 cm. genişliğinde, derince pinnatifid ila pinnatisekt, kuneat lanseolat loblu ya da debtat segmentli 5 cm. uzunluğunda ve 2 cm. genişliğinde 4 ila 6 arası çift bulunur. Kapitula 80 ila 200 arası sayıda ya da daha fazla, korimb 6 ila 11 cm. genişliğinde, pedünkül 2 ila 6 mm. uzunluğundadır. Filari linear ila lanseolat ve oblong, akut ya da obtuse, soluk ve pubeskenttir. İnvolükre oblong ila genişçe obovoid, 4 mm. uzunluğunda ve 3 mm. genişliğindedir. Ligül 4 ila 5 arası sayıda ve beyaz renklidir. Disk çiçekleri 10 ila 20 arası sayıdadır. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar. Altıoluk Yaylası, Molla Yakup Çayırı ve Kuzuyayla Tabiat Parkı‘nda görülmüştür.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
İnsanlar dahil hayvanlar için zehirlidir. Deri ve gastrointestinal tahrişe; yanma, ağız ülseri, ishal ve kusmaya neden olabilir. Hamilelik esnasında uzak durulmalıdır. Yapraklar antiromatizmal, rubefacient ve toniktir. Bitki bazen harici olarak romatizma tedavisinde kullanılır.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Flora of Turkey and the East Aegean Islands, vol. 5. ed. P. H. Davis. 1975.
3-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)

Flora of Turkey

Sect. Millefolium: Ligules 4-6, white, ivory white or pale yellow above, leaves with segments neither transverse nor imbricate.
Height 40-100 cm. Stems robust, terete, longitudinally striped, pubescent. Leaves pubescent and ± glandular-dotted, median cauline oblong to broadly ovate, 8-13 x 4-6·5 cm, deeply pinnatifid to pinnatisect, with 4-6 pairs of cuneate-lanceolate lobed or dentate segments up to 5 x 2 cm. Capitula 80-200 and more, corymbs 6-11 cm broad, peduncles 2-6 mm. Involucre oblong to broadly obovoid, 3,5-4 x 2,5-3 mm. Phyllaries linear to lanceolate and oblong, acute to obtuse, pale, pubescent. Ligules 4-5, white, 1·5-2·5 mm, disc flowers 10-20. Fl. 5-7. Woodlands, 200-1800 m. A2(A) Kocaeli: Gök Da., Kel Tepe, 1520-1625 m, Dingler 273. V:244.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın