İçeriğe geç

Acer pseudoplatanus (Dağ akçaağacı)

Dağ akçaağacı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAvrupa-Sibirya elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Akçaağaç takımı › Akçaağaçgiller › Akçaağaç › Dağ akçaağacı

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

35 metre büyüyebilir. Dallar geniş ve yuvarlak bir taç oluşturur. Gövde gri renkli, genç iken pürüzsüz, yaşlandıkça iken düzensiz yamalıdır. Yapraklar 8 ila 15 cm uzunluğunda, uzun saplı, elsi ve beş lobludur. Bunların üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi ise mavimsi ya da grimsi yeşil renklidir. Çiçekler yeşilimsi sarı renklidir ve salkım halindedir. Çiçekler tek evciklidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır.

Gözlem

Park, ormanlık alanlar ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dağ akçaağacı, Yalan ak ağacı.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “keskin” anlamına gelir. Cinse bağlı ağaçların mızrak yapımında kullanılmasına, ayrıca yaprak biçimine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “sahte Platanus” anlamına gelir. Türün yapraklarının Platanus (çınar) yapraklarını andırmasına işaret eder.

Mutfak

Sap şeker içerir ve bir içecek olarak kullanılabilir veya suyu kaynatılarak bir şurup haline getirilebilir. Bu şurup birçok gıdada tatlandırıcı olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Kabuğun hafif büzücü özellikleri vardır ve cilt problemleri ve göz ağrısı için kullanılmıştır. Ağacın tatlı özsu içeren iç kabuğu, yaralar için kullanılabilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1054 1753. L.

Bir Yorum Yazın