Acer pseudoplatanus (Dağ akçaağacı)

derleyen:

Tanımı

35 metre büyüyebilir. Dallar geniş ve yuvarlak bir taç oluşturur. Gövde gri renkli, genç iken pürüzsüz, yaşlandıkça iken düzensiz yamalıdır. Yapraklar 8 ila 15 cm uzunluğunda, uzun saplı, elsi ve beş lobludur. Bunların üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi ise mavimsi ya da grimsi yeşil renklidir. Çiçekler yeşilimsi sarı renklidir ve salkım halindedir. Çiçekler tek evciklidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park, ormanlık alanlar ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde dağ akçaağacı ve yalan akağacı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince keskin anlamına gelir. Cinse bağlı ağaçların mızrak yapımında kullanılmasına, ayrıca yaprak biçimine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca sahte Platanus anlamına gelir. Türün yapraklarının Platanus (çınar) yapraklarını andırmasına işaret eder.

Gıda

Usaresi şeker içerir ve bir içecek olarak kullanılabilir veya suyu kaynatılarak bir şurup haline getirilebilir. Bu şurup birçok gıdada tatlandırıcı olarak kullanılır.

Tıp

Kabuğun hafif büzücü özellikleri vardır ve cilt problemleri ve göz ağrısı için kullanılmıştır. Ağacın tatlı özsu içeren iç kabuğu, yaralar için kullanılabilir.

Fotoğrafları