İçeriğe geç

Acer platanoides (Çınar yapraklı akçaağaç)

Bitkiler › Akçaağaç takımı › Akçaağaçgiller › Akçaağaç › Çınar akçaağacı

Boya bitkisiYenilebilir bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

30 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı 1,5 metre olabilir. Kabuk gri kahverengi ve düzgün olukludur. Diğer akçaağaçlardan farklı olarak, olgun ağaçlar tüylü bir kabuk geliştirmeye eğilimli değildirler. Sürgünler ilk başta yeşil renktedir, kısa süre soluk kahverengiye dönüşürler. Kışın tomurcuklar parlak kırmızı kahverengi renktedir. Yapraklar basit, karşılıklı dizilişli ve elsi 5 ila 7 loblu olup uzunluğu 12 ila 25 cm kadardır. Damarların alt yüzü tüylüdür. Yaprak sapı koparıldığında sütsü bir usare çıkar. Çiçekler sarımsı ila yeşil olup, 3 ila 4 mm uzunluğundadır ve 5 taç yaprak bulunur. Samarada iki kanatlı tohum bulunur, kanatlar 3 ila 5 cm uzunluğundadır. 250 yıl yaşayan örnekleri rapor edilmiştir. Tohumlar Eylül ile Ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler tek evciklidir. Rüzgara karşı hayli toleranslıdır. -35 dereceye kadar dayanıklıdır.

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Park, ormanlık alanlar ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çınar yapraklı akçaağaç ve Ak ağacı adları ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Usaresi belirli miktarda şeker içerir, kaynatılarak şurup konsantresi elde edilir. Bu şurup gıda tatlandırıcısı olarak kullanılabilir.

Kabuğundan gül renkli boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Acer platanoides (Çınar yapraklı akçaağaç) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/acer-platanoides/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın