Site icon Kocaeli Bitkileri

Acer negundo (İsfendan)

İsfendan


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Akçaağaç takımı › Akçaağaçgiller › Akçaağaç › İsfendan

Dağılımı

Doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri ile dünyanın büyük bölümünde dikilmektedir.

Genel bilgiler

10 ila 20 metre büyüyebilir. Gövde çapı yarım metreyi geçer. Kabuğu soluk gri ya da açık kahverengi renklidir. Sürgünler sert, yeşil veya morumsu yeşil renkli, üzeri beyaz-mavi toz ile örtülüdür. Lentiseller soluk ve dağınık bir yapıya sahiptir. Tomurcuklar mavi beyaz yumurta şeklindedir. Yanal tomurcuklar terminal tomurcuklardan daha küçüktür ve çok kısa saplıdır. Karşılıklı dizilmiş olan 15 ila 20 cm uzunluğundaki tüysü yapraklar çoğunlukla 3 ila 5 sivri uçlu yaprakçıktan oluşur. Yaprak kenarları kaba dişli veya bazen lobludur. Yaprak sapı uzun ve kırmızıdır. Yaprakların üstü açık yeşil alt yüzeyi ise soluk renklidir. İki evcikli çiçekler, her biri ince bir sapta olan 5 loblu bir çanak yaprağa sahiptir, küçük sarımsı yeşildir. Çiçeklerinde taç yaprak yoktur. Uzun salkımlardaki erkek çiçekler çoğunlukla kümeler oluşturur. Ercikler eflatun renklidir. Meyve samaradır. V şeklinde çift kanatlı olup olgunlaşınca düşer. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. -18 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Park, bahçe ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dişbudak yapraklı akçaağaç, İsfendan.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “keskin” anlamına gelir. Cinse bağlı ağaçların mızrak yapımında kullanılmasına, ayrıca yaprak biçimine işaret eder. Tür adı Sanskritçe “hayıt” anlamına gelir. Ancak kuzey Amerika orijinli bitki için bu kelimenin tercih edilme nedenini bulamadık. Muhtemelen bir hayıt türü olan Vitex negundo ile aralarında bir benzerlik görülmüştür.

Mutfak

Usaresi tatlıdır ve şerbeti yapılır ya da çeşitli gıdalara tatlandırıcı olarak eklenir. İç kabuğu çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kurutularak öğütülür ve çorbalara katılır ya da ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

İç kabuğundan elde edilen çay kusturucudur.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır. Yapraklarının koruyucu etkisi nedeniyle elmaların arasına konulur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1056. 1753. L.

Exit mobile version