Acanthus mollis (Ayı pençesi)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ayıpençesigiller › Ayıpençesi › Ayı pençesi

Tıbbi bitki, Akdeniz elementi.

60 cm büyüyebilir. Kök yumrumsudur. Yükselici ve kısa havlıdır. Gövde ve saplar yoğun biçimde havlıdır. Alt yapraklar uzun saplı, yaprak ayası 12 ila 20 cm genişliğinde, parlak, az teleksi, lobları dikdörtgensi ila üçgensi, kenarları dişli ve üst yüzeyi damarlarda görülen kirpikler hariç çıplaktır. Bırahte yumurtamsı, dişli, dikenli ve 5 ila 7 arası damarlıdır. İkincil bırahte şeritsi mızraksı ve bizsidir. Taç beyaz renkli ve dış yüzeyde kısa havlıdır. Boyuncuk tabanda tüylü ve yumurtalık tepede seyrek tüylüdür. Çiçekler dik bir başakta görülür ve başak tabandan itibaren iki metreye kadar uzayabilir. Çanak yapraklar morumsudur. Taç yaprak yaklaşık 4,5 cm uzunluğundadır. Meyve 2 cm uzunluğunda sivri uçlu bir kapsüldür. Meyve başına bir ya da iki adet kahverengi tohum bulunur.

Bitki doğal olarak güney Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita]

Bahçelerde görülür ancak bitkinin işgalci yapısı nedeniyle zaman zaman insan müdahalesi olmadan da yayılabilir. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ayı pençesi adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Acanthus, adını Apollon’u reddeden, reddederken de yüzünü tırmalayan nymphadan almaktadır. Reddedilen Apollon, nymphayı bitkiye dönüştürmüştür. Cins adı, Yunanca dikenli çiçek (ἄκανθα) anlamına gelmektedir ve bitkinin dikenli yapısı bu hadiseye işaret etmektedir. Akantus; Hellen ve Roma kültüründe dekoratif amaçla kullanılan bir bitkidir ve yaprakları özellikle duvar süsleme sanatında kullanılmıştır.

Yaprak ve kök büzücü, temizleyici, yumuşatıcı ve yara iyileştiricidir. Müsilaj ve tanen bakımından zengindir. Yanıklar ve eklem rahatsızlıklarında kullanılır. Çıkık olan bölgeye uygulanarak daha çabuk iyileşmeyi sağlar. Yapraklar ezilerek yanıklara uygulanır.

“Acanthus mollis (Ayı pençesi)” için bir cevap

  1. Metin Kaşo avatarı
    Metin Kaşo

    Çok sağlıklı meyvesi oldu. Meyvesi ve tohumu İçin ne yapmalıyım.

Görüşünüzü Yazın