İçeriğe geç

Acanthus mollis (Ayı pençesi)

Ayı pençesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ayıpençesigiller › Ayıpençesi › Ayı pençesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Kök yumrumsudur. Yükselici ve kısa havlıdır. Gövde ve saplar yoğun biçimde havlıdır. Alt yapraklar uzun saplı, yaprak ayası 12 ila 20 cm genişliğinde, parlak, az teleksi, lobları dikdörtgensi ila üçgensi, kenarları dişli ve üst yüzeyi damarlarda görülen kirpikler hariç çıplaktır. Bırahte yumurtamsı, dişli, dikenli ve 5 ila 7 arası damarlıdır. İkincil bırahte şeritsi mızraksı ve bizsidir. Taç beyaz renkli ve dış yüzeyde kısa havlıdır. Boyuncuk tabanda tüylü ve yumurtalık tepede seyrek tüylüdür. Çiçekler dik bir başakta görülür ve başak tabandan itibaren iki metreye kadar uzayabilir. Çanak yapraklar morumsudur. Taç yaprak yaklaşık 4,5 cm uzunluğundadır. Meyve 2 cm uzunluğunda sivri uçlu bir kapsüldür. Meyve başına bir ya da iki adet kahverengi tohum bulunur.

Gözlem

Bahçelerde görülür ancak bitkinin işgalci yapısı nedeniyle zaman zaman insan müdahalesi olmadan da yayılabilir. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ayı pençesi.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dikenli” anlamına gelir. Bırahtelerin dikenli yapısına işaret eder. Tür adı Latince “yumuşak” anlamına gelir. Yaprak yüzeyinin yapısına işaret eder.

Bitki tarihi

Acanthus, adını Apollon’u reddeden, reddederken de yüzünü tırmalayan nymphadan almaktadır. Reddedilen Apollon, nymphayı bitkiye dönüştürmüştür. Cins adı, Yunanca dikenli çiçek (ἄκανθα) anlamına gelmektedir ve bitkinin dikenli yapısı bu hadiseye işaret etmektedir. Akantus; Hellen ve Roma kültüründe dekoratif amaçla kullanılan bir bitkidir ve yaprakları özellikle duvar süsleme sanatında kullanılmıştır.

Geleneksel tıp

Yaprak ve kök büzücü, temizleyici, yumuşatıcı ve yara iyileştiricidir. Müsilaj ve tanen bakımından zengindir. Yanıklar ve eklem rahatsızlıklarında kullanılır. Çıkık olan bölgeye uygulanarak daha çabuk iyileşmeyi sağlar. Yapraklar ezilerek yanıklara uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 639, as 939. 1753. L.

“Acanthus mollis (Ayı pençesi)” hakkında 1 yorum

Bir Yorum Yazın