Acalypha australis (Burtam)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

20 ila 50 cm büyüyebilir. Yapraklar dikdörtgensi ila mızraksıdır, 3 ila 9 cm uzunluğunda, 1 ila 5 cm genişliğinde, 2 ila 6 cm uzunluğundaki saplar üzerindedir. Çiçekler koltuklar üzerinde, bazen de tepede talkım halindedir. Her bırahtede 1 ila 3 arası dişi, 5 ila 7 arası erkek çiçek bulunur. Dişi çiçekler üç çanak yapraklı, erkek çiçekler çanak yapraklıdır. Çiçekler tek evciklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Asya’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimler] Dere kenarı, nemli çayırlar ve bahçelerde görülür. Kartepe, İzmit ve Derince ilçelerinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde burtam adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ısırgan anlamına gelir. Yapraklarının ısırgan yapraklarına benzemesine işaret eder. Tür adı Latince güneyli anlamına gelir. Türün dağılım coğrafyasına işaret eder ancak tür güneyli değil doğuludur; Asya kökenli olmasına rağmen özgün tanımda “Habitat in America meridionali” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Ateş düşürücü, detoks etkili ve yara iyileştiricidir.

Fotoğrafları