İçeriğe geç

Acacia dealbata (Gümüşî akasya)

Gümüşî akasya


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Süs bitkisiBoya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Akasya › Gümüşî akasya

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avustralya endemiğidir ancak günümüzde Akdeniz havzasında yaygın olarak kullanılan bir süs bitkisidir.

Genel bilgiler

Herdem yeşildir ve 15 metreye kadar büyüyebilir. Genç dalcıklar gir kaba tüylüdür. Yapraklar iki teleksi, mat yeşil mavi ila gümüşî yeşil renkli, 1 ila 12 cm uzunluğunda, 1 ila 11 cm genişliğinde ve 6 ila 30 arası sayıda çift teleklidir. Telekler 10 ila 68 arası sayıda yaprakçığa sahiptir. Çiçek kurulu büyük bir salkım halindedir ve çok sayıda küresel çiçek başı bulundurur. Çiçek başları parlak sarı renklidir ve 13 ila 42 arası sayıda çiçek barındırır. Meyve kırmızı kahverengi ya da siyah renkli, dikdörtgensi, düz, 3 ila 8 cm uzunluğunda ve 7 ila 12 mm genişliğinde, birkaç tohumludur. Tohumlar eliptik düzdür. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır. 30 ila 40 yıl kadar ömrü vardır.

Gözlem

Bahçeler, yol kenarı ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gümüşî akasya, Mimoza.

Çiçek zamanı

Şubat-Mart ayları.

Yükseklik

0-500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “dikenli/sivri” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türler dikenlidir. Cinsin Türkçe yaygın adı olan “akasya” bilimsel adından, daha doğrusu ağaçların antikçağdaki adından çıkarılmıştır. Tür adı Latince “badanalı” anlamına gelir. Türün yapraklarında görülen beyaz tozumsu (havlı) yapıya işaret eder. Özgün tanımda bu “foliolis aequilatis minitus pubescentibus” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Çiçekler çiğ olarak tüketilir ya da hamur işlerine katılır. Gövdesinden sakız elde edilir.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden sarı, meyvelerinde yeşil boya elde edilir. Erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Enumeratio Plantarum Horti Regii Berolinensis Altera 2: 445. 1822. Link

Bir Cevap Yazın