Abutilon × hybridum (Ağaç küpesi)

derleyen:

Tanımı

Çalı formunda bir bitkidir. Yapraklar almaşlı dizilişli, akçaağaç yaprağını andırır biçimde loblu, kenarları dişli ve uçları sivridir. Çiçekler çan biçiminde, yaprak koltuklarında tek olarak belirir. Bunlar beş taç yapraklı ve baş aşağı sarkık durumdadır. Çiçekler beyaz, kırmızı, sarı, pembe ya da turuncu olabilir.

Gözlem bilgileri

Kültür bitkisidir ve doğada bulunmaz. Ebeveyn bitki(leri)si ve ilk ortaya çıktığı tarih net olarak bilinmemektedir. [Harita, Sinonimler] Bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ağaç küpesi ve çin feneri adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı (Abutilon) Arapça kökenli olup, İbn Baytâr, İbn Sînâ ve Beyrûnî gibi isimler bitki için Arapça kurbağa babası anlamına gelen ابوطليون adını tercih etmişlerdir. İsim kaynağı belirsiz olmakla birlikte, bitki tıpkı kurbağalar gibi sulak alanların kenarında olmayı tercih etmektedir. Ayrıca yarım metreyi bulan yürek biçimindeki yaprakları kurbağa yavruları için sıcak havalarda ya da tehlike durumlarında koruma sağlamaktadır. Burada bitkinin kurbağa yavrularını bir baba gibi koruyup gözetmesi kastedilerek hüsn-i talil yapılmış olunması muhtemeldir. Tür adı Latince melez anlamına gelir. Türün, birden fazla Abutilon türünün melezi olmasına işaret eder.

Fotoğrafları