İçeriğe geç

Abies nordmanniana subsp. equi-trojani (Uludağ göknarı)

Uludağ göknarı


Anahtar kelimeler: Endemik, Öksin elementi, Nesli yüksek tehdit altında (EN).

Dolaşım

Bitkiler › Çam takımı › Çamgiller › Göknar › Uludağ göknarı

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

55 metre büyüyebilir. Gövde 2 metre çapa ulaşabilir. Avrupa kıtasının ve Türkiye’nin en uzun (doğal) ağacıdır. Tipik olarak tabandan dallıdır. Ağaç piramit biçiminde yükselir ve çok sık dallıdır. Alt dallar yere paraleldir ve ve uçları hafifçe aşağı sarkıktır. Genç sürgünler yeşilimsi sarı renklidir ve üzerlerinde kısa ve sık tüyler vardır. Yapraklar 2 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Yapraklar parlak ve koyu yeşil renklidir. Bunların altında iki beyaz renkli bant vardır. Kabuk kömür grisi rengindedir. Silindirik kozalak 15 cm uzayabilir ve koyu kırmızı kahverengidir. Kozalak dallarda dik olarak görülür. Tek evcikli bir türdür. Tohumlar ekim ayında olgunlaşır.

Gözlem

Yüksek rakımlarda yayla sınırları olarak geniş koloniler halinde görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Köknar, Uludağ göknarı, İledenaz, Küner.

Kozalaka zamanı

Ekim-Kasım ayları.

Yükseklik

1100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yükselen” anlamına gelir. Cinsin uzunluğuna işaret eder. Tür adı Latince “Alexander von Nordmann’a” anlamına gelir. 24 Mayıs 1803 – 25 Haziran 1866 tarihleri arasında yaşamış Finlandiyalı biyolog. Alttür adı ise Latince “Troya atı” anlamına gelir. Belki de meşhur Troya atı bu ağaçtan yapılmıştır?

Tarihi

Plinius: Çamın aksine göknarın reçinesi az olur. Göknarın dişileri erkeklerden daha uzun olur, kerestesi de daha yumuşak olduğu için işlenmesi kolaydır. Yuvarlak biçimli olması ve yoğun tüylü yapraklara sahip olması nedeniyle yağmurda altına sığınılır. Göknar ağacı ayrıca ölümün sembolüdür, önce ölen kişinin evinin önüne yerleştirilir daha sonra da mezarına dikilir.

Fotoğrafları

Literatür

Notes from the Royal Botanic Garden, Edinburgh 26(2): 167. 1965. (Asch. & Sint. ex Boiss.) Coode & Cullen

“Abies nordmanniana subsp. equi-trojani (Uludağ göknarı)” hakkında 4 yorum

Bir Yorum Yazın