İçeriğe geç

Abelmoschus esculentus (Bamya)

Bamya


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ebegümeci takımı › Ebegümecigiller › Bamya › Bamya

Dağılımı

Bitkinin doğal yayılış alanının Afrika ya da Asya olduğu tahmin edilmektedir ancak mutfak değeri nedeniyle erken dönemde eski dünyanın önemli bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

İklim koşullarına bağlı olarak 2 metreye kadar uzayabilir. Kök sistemi oldukça derindir. Meyvesi ince uzun piramit şeklinde tohumları yuvarlak, oval ve yeşil renktedir. Kuraklığa dayanıklıdır. Çok yıllık olmasına rağmen tek yıllık olarak kültive edilmektedir. Yapraklar 10 ila 20 cm uzunluğunda, genişçe elsi 5 ila 7 arası lobludur. Çiçekler 4 ila 8 cm çapındadır. 5 adet beyaz sarı arası taç yaprak görülür, her bir taç yaprağın alt bölümünde kırmızı ya da mor renkli bir leke bulunur. Meyve kapsülü 18 cm uzayabilir ve birçok tohum barındırır. Çiçekler erseliktir. Geçirgen, zengin toprakları ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar 35 derecede 1 haftada çimlenir.

Gözlem

Bahçe, tarla ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bamya.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Arapça “misk kaynağı” anlamına gelir. Cins klasik antikitede bilinen bir cins değildi ve bu nedenle ortaçağ Müslüman bitki bilimcilerinin bitkiye verdikleri isim tercih edilmiştir. Tür adı Latince “yenilebilir” anlamına gelir. Türün mutfak değerine işaret eder.

Mutfak

Yaygın olarak tüketilen bir sebze türüdür. Olgun olmayan meyveler çorbalara eklenir. Meyvelerde demir ve kalsiyum bulunur. Tohumları kavrularak kahve olarak tüketilir.

Geleneksel tıp

Sindirim sistemine faydalıdır. Lif oranı yüksek, idrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Frengi tedavisinde köklerinden faydalanılır. Tohumları spazm çözücü ve uyarıcıdır. Güçlü bir yatıştırıcıdır. Tohumları demlenerek terletici olarak kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Gövdeden elde edilen lif kağıt ve giysi yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Methodus Plantas Horti Botanici et Agri Marburgensis : a staminum situ describendi 2: 617. 1794. (L.) Moench

Bir Yorum Yazın