Abelmoschus esculentus (Bamya)

Bitkiler › Ebegümeci takımı › Ebegümecigiller › Bamya › Bamya

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

İklim koşullarına bağlı olarak 2 metreye kadar uzayabilir. Kök sistemi oldukça derindir. Meyvesi ince uzun piramit şeklinde tohumları yuvarlak, oval ve yeşil renktedir. Kuraklığa dayanıklıdır. Çok yıllık olmasına rağmen tek yıllık olarak kültive edilmektedir. Yapraklar 10 ila 20 cm uzunluğunda, genişçe elsi 5 ila 7 arası lobludur. Çiçekler 4 ila 8 cm çapındadır. 5 adet beyaz sarı arası taç yaprak görülür, her bir taç yaprağın alt bölümünde kırmızı ya da mor renkli bir leke bulunur. Meyve kapsülü 18 cm uzayabilir ve birçok tohum barındırır. Çiçekler erseliktir. Geçirgen, zengin toprakları ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar 35 derecede 1 haftada çimlenir.

Bitkinin doğal yayılış alanının Afrika ya da Asya olduğu tahmin edilmektedir ancak mutfak değeri nedeniyle erken dönemde eski dünyanın önemli bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, tarla ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Bamya adı ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaygın olarak tüketilen bir sebze türüdür. Olgun olmayan meyveler çorbalara eklenir. Meyvelerde demir ve kalsiyum bulunur. Tohumları kavrularak kahve olarak tüketilir.

Sindirim sistemine faydalıdır. Lif oranı yüksek, idrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Frengi tedavisinde köklerinden faydalanılır. Tohumları spazm çözücü ve uyarıcıdır. Güçlü bir yatıştırıcıdır. Tohumları demlenerek terletici olarak kullanılır.

Meyvelerin üzerindeki tüyler deriyi tahriş edebilir ve bu nedenle hasat sırasında eldiven takılması önerilir.

Gövdeden elde edilen lif kağıt ve giysi yapımında kullanılır.